Reklam
Reklam

SARDOS ÜYELERİ, CORONAYA KARŞI BİSİKLET PEDALLADI

SARDOS ÜYELERİ, CORONAYA KARŞI BİSİKLET PEDALLADI
  • 08.06.2020
Reklam

Corona Virüsü (COVİD-19) tedbirleri kağsamında 15 Mart 2020 tarihinden bu yana faaliyetlerine ara veren Keşan Saros Doğa ve Spor Derneği (SARDOS) üyeleri, 1 Haziran itibarıyla ülkede girilen normalleşme süreci kapsamında yeniden faaliyete başladı.

SARDOS yetkilileri, şu açıklamayı yaptı: “Sosyal hayatın belli kurallar çerçevesinde biraz daha normalleştiği bu dönemde, Keşan SARDOS olarak biz de faaliyetlerimize kaldığımız yerden devam etmeye kararı aldık. Doğa yürüyüşlerimize sonbahara kadar ara verdik. Güz döneminden itibaren ülke şartlarımıza paralel olarak tekrar doğa yürüyüşlerimize devam edeceğiz. Haziran ayından itibaren bisiklet, kampçılık ve sucuba dalış faaliyetlerimize ağırlık vereceğiz.


Salgın dönemi ile birlikte ülkemizde bisiklete olan ilginin hızla arttığını görmeye başladık. Bu ilgiye salgın şartlarının neden olmasına üzülsek de, bisiklete olan ilginin artması bizim yıllardır ana hedefimiz olduğundan sevindirici bir durum olarak görmekteyiz. Özellikle birçok yetkili kurum ve akademisyenin yaptığı açıklamalarla insanları bisiklete binmeye teşvik etmesinden mutluk duyuyoruz. Tabi bu ilgi ve bisiklete binen sayısının artması bu konuda altyapı ve tesis ihtiyacını da gündeme getireceğinden ilgili kurumların bu durumu göz ardı etmemesini arzu ediyoruz.


Her zaman söylediğimiz gibi ‘Bisiklet uygarlığın simgesidir.’ Eğer bir yerde bisiklete binen kitlenin sayısı fazla ise orada gelişmişlik, mutluluk, temiz hava, saygı, sıhhat vardır. Bisiklet çevreye saygılı fosil yakıt tüketmeyen, ekonomiye ve sağlığa katkı sunan mükemmel bir araçtır. Salgın döneminde de spor ve ulaşım aracı olarak en güvenli aracın bisiklet olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır.
Fakat bisikletin yasal konumu ve karayolundaki yeri konusunda hâlâ bilgi eksikliklerinin olduğunu görmekteyiz. Derneğimiz bünyesinde faaliyetlere katılan herkese öncelikle hedef kitlemiz çocuk ve gençler olmak üzere eğitimler vermekteyiz. Bisikletin de bir karayolu taşıtıdır ve diğer motorlu araçlarla aynı haklara sahiptir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu bisiklet motorsuz bir taşıttır, kara yolunda en sağ şeridi kullanır, diğer taşıtlar ile aynı sorumlulukta hareket eder, kara yolunda en fazla iki bisikletli yan yana sürebilir ve bununla birlikte hız limitleri belirlenmiştir.  Motorlu araç sürücüleri de bisikletin kendileri gibi aynı haklara sahip olduğu bilinciyle hareket ederek gerekli saygıyı göstermelidir. Unutmamalı ki bisikletçiyi koruyan bir kaportası yoktur.
Keşan SARDOS derneği olarak her hafta Çarşamba Alıştırma Sürüşü (ÇAS), Cuma Antrenman Sürüşü (CAS)  ve pazar günleri de bölgemizde ve bölgemiz dışında bisiklet turlarımız başlamıştır. Faaliyetlerimize bisiklete ilgi duyan ve bu sporu yapan her kes katılabilir, faaliyet duyurularımızı @sardoskesan  facebook ve instagram sayfalarından takip edebilirsiniz.
Şairin dediği gibi; kitapların şarjı bitmez, bisikletler benzin zammından etkilenmez,

bir kitap, bir bisiklet, özgürlük ucuzdur.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ