Reklam
Reklam

SARDOS ÜYELERİ, GELİBOLU YARIMADASINDAYDI

SARDOS ÜYELERİ, GELİBOLU YARIMADASINDAYDI
  • 22.11.2021
Reklam

SARDOS (Keşan Saros Doğa ve Spor Derneği) üyeleri, geçtiğimiz hafta sonu Gelibolu yarımadasındaydı.

SARDOS üyeleri, tarihimizin dönüm savaşlarından biri olan Çanakkale savaşında kanlı çarpışmalarının yaşandığı bölgede ve kahraman birliklerimizden 57. Alayın cepheye yürüdüğü yolu yürüdü.

İlk olarak, tarihte 19. Tümenin konuşlu olduğu Bigalı köyüne giden yürüyüşçüler, burada Atatürk evini de gezdikten sonra rotaya girerek yürüyüşe başladı.

Eğitimlerini tamamlayan 57. Alayın, Bigalı köyünden cepheye intikal ettiği yolu takip ederek  Conkbayırına çıkan ekip, burada öğle yemek molası verip tarihi alanları gezdi. Mola sonrasında Kral yolu olarak adlandırılan muhteşem bir rotayı takip eden doğaseverler yürüyüşü Anzak koyunda bitirdiler.
SARDOS Dernek yetkilileri etkinlikle ilgili şu açıklamada bulundu; “Dernek olarak her yıl bir defa bu rotayı yürümeyi geleneksel hale getirdik. Çoğunlukla hedef kitlemiz olan çocuk ve gençleri bu rotada yürütüp, Çanakkale ruhunu anlatmak ve bu savaşın önemini kavramaları konusunda çaba harcıyoruz. Önceden planlanan etkinlik sınav tatiline rastlamasından dolayı maalesef bu yıl üniversite öğrencilerimizi götüremedik. Yine de yediden yetmişe bir kitle ile bu rotayı yürümekten büyük mutluluk duyduk. Havanın da sonbahara veda ettiğimiz şu günlerde yazdan kalma bir havayı yaşatması, güzel olan parkuru daha da keyifli hale getirdi.
Bu muhteşem vatan ve özgürce yürüdüğümüz bu topraklar atalarımızın canını ve kanını feda etmesiyle oluşmuştur. Bu nedenle başta ulu önder, ebedi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kanını dökerek bu toprakları vatan yapan tüm şehitlerimizi ve bedenini düşmana siper eden gazilerimizi şükran ve minnetle anıyoruz. Ruhunuz şad olsun.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ