Reklam
Reklam

SARDOS ÜYELERİ KORUDAĞLARI’NDA PEDAL ÇEVİRDİ

SARDOS ÜYELERİ KORUDAĞLARI’NDA PEDAL ÇEVİRDİ
  • 16.06.2020
Reklam

Keşan Saros Doğa ve Spor Derneği (SARDOS) üyeleri, geçtiğimiz hafta sonu Korudağları’nda 55 kilometre mesafeli dağ bisikleti turu düzenledi.  Turun bir bölümü Saros körfezi Sazlıdere bölgesine yapılması planlanan FSRU Limanına ürün nakil hattı için kesilecek ormanlık alanını da içerdi. Ayrıca endüstriyel plantasyon adı altında yapılmakta olan orman kesimlerinin olduğu yerlerle, kesilmesi planlanan bölgelerde de pedal çevrildi.
Başlangıçta serin bir hava ile Keşan’dan başlayan turda, Korudağ zirve, Kalealtı ve Şadıllı sırtları takip edilerek Mahmutköy’e inildi. Öğleden sonra bastıran sıcak ve yüksek basınçlı bir havada tur kazasız sorunsuz başladığı noktada son buldu.


SARDOS Başkanı Faruk Eker yaptığı açıklamada, düşüncelerini şöyle ifade etti: “Bölgemizin tek ve en önemli oksijen kaynağı Korudağları’dır. İklim yapısının değiştiği her gün sert doğa olayları ile karşı karşıya kalıyoruz. Bölgemiz için oldukça değerli olan bu ağaçların ister endüstriyel plantasyon, isterse FSRU liman projesi olsun her ne sebeple kesilirse kesilsin bölgemizin ekolojik dengesini değiştireceği kesindir. Dernek olarak zaman zaman bu konuyu gündeme getirsek de ilgili ve yetkili hiçbir kişi ve kurum tarafından dikkate alınmadı. Ne zaman ki her taraf kesilecek, küçük bölgeler halinde ormanlar kalacak, seller vuracak, dolular zarar verecek işte o zaman herkes bu ağaçların önemini kavrayacak ama maalesef iş işten geçmiş olacak. Belki de bu bisiklet turu, başı dik arşa yükselmiş muhteşem ağaçları son görüşümüz olacak. İlgili kişi ve kurumların bu konuyu en kısa zamanda inceleyip mantıklı bir çözüm bulmaları en büyük dileğimiz.


Ayrıca mevsim sıcakları iyice kendini göstermeye başladı. Bu, orman yangın sezonunun da açılması ve risklerin oluştuğu bir dönem olarak karşımıza çıkıyor.  Ormanlık alanlarda ateş yakmayalım, piknik yapmayalım ve kesinlikle her ne sebeple ateş yakılırsa yakılsın kesinlikle söndürmeden ve söndüğünden emin olmadan bölgeden ayrılmayalım. Dünyanın ve ülkemizin en büyük sorunlarından birisi evsel atıklarla yapılan çevre kirliliği. Piknik alanları, ormanlık alanlar ve doğanın her yeri atık ve çöplerle dolu. Lütfen çöplerimizi çöp toplama yerlerinin haricinde kontrolsüzce çevreye atmayalım. Aksi takdirde kısa bir zaman sonra çöp yığınlarının üzerinde yaşamak zorunda kalacağız.
Unutmayınız, doğa bize atalarımızdan bir miras değil, çocuklarımızın emanetidir.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ