Reklam
Reklam

SARDOS ÜYELERİ YÜRÜYÜŞ SEZONUNU AÇTI

SARDOS ÜYELERİ YÜRÜYÜŞ SEZONUNU AÇTI
  • 04.10.2021
Reklam

Keşan Saros Doğa ve Spor Derneği (SARDOS), geçtiğimiz hafta sonu, 7’den 70’e yaş grubunun katıldığı kalabalık bir katılımla doğa yürüyüş sezonunu açtı.

3 Ekim 2021 Pazar sabahı Keşan kent merkezinde buluşan doğaseverler, özel araçları ile Korudağları Yerlisu köyü bölgesine gitti. Buradan, zorluk derecesi kolay olan 11 kilometre mesafeli bir parkuru takip eden doğaseveler, yürüyüşü Keşan Orman İşletme Müdürlüğünün Korudağları yangın müdahale şefliğinde bitirdi. Doğaseverler, tesis içindeki güvenli bir yerde mangal partisi ve müzikli eğlence yaparak yaza veda edip, sonbaharı kucaklamanın doyasıya keyfini çıkardı.


SARDOS Dernek yetkilileri etkinlikle ilgili şu açıklamayı yaptı: “Salgın tehdidi dolayısıyla iki yıldır doğa yürüyüş faaliyetlerine ara vermiştik. Bu süreç içinde doğanın ve doğada olmanın kıymetini daha çok anladık. Ormanlara giriş yasağının kalkması ile birlikte her türlü emniyet ve salgın tedbirlerini göz ardı etmeden kendimizi doğanın kucağına attık. Yürüyüşümüzün başlangıç ve bitimini özellikle yangın söndürme ekip ve ekipmanlarının olduğu bölgeyi seçerek Orman yangınlarının tehlikesine ve önemine dikkat çekmeye çalıştık. Yangın müdahale şefliğinde bulunan yetkili personel ile bilgi alışverişinde bulunduk. Son dönemlerde ülkemizin farklı yerlerinde çıkan yangınlar yüreğimizi dağladı. Böylece ormanların ekolojik olarak yaşamımıza katkısının önemi bir kez daha ortaya çıktı.

Bu sebeple her ne için olursa olsun Akdeniz havzasında yıllardır devam eden ağaç kesimlerinin acilen sonlandırılması en büyük dileğimizdir. Uydu haritalarından gördüğümüz üzere ülkemiz her geçen gün hızla çölleşmekte ve ekolojik tehdit sürekli büyümektedir. Göller kuruyup, yer altı ve yer üstü suları kaybolmaktadır. Acilen ülke olarak tüm kurumların, kuruluşların ve fertlerin katılacağı bir ağaçlandırma seferberliği başlatmak zorunlu bir görevdir diye düşünüyoruz.
Çünkü orman yoksa su yok, yağmur yok, oksijen yok.
Orman yoksa kuraklık var, yoksulluk var, kıtlık var.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ