Reklam
Reklam

“SAROS’U DARMADAĞIN ETTİLER”

“SAROS’U DARMADAĞIN ETTİLER”
  • 04.06.2021
Reklam

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Doğa Hakları ve Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Keşan İlçe Başkanlığı’nda ve FSRU Limanı şantiye sahasında basın açıklaması yaptı.

Parti lokalinde düzenlenen ve saat 15.00 sıralarında başlayan basın açıklamasına; Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırcıoğlu, Kırklareli Milletvekilleri Vecdi Gündoğdu ve Türabi Kaya, Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün, Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu,CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, Beyendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek ve CHP Keşan İlçe Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

Basın toplantısında ilk olarak konuşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, ziyaretten duyduğu mutluluğu dile getirerek, milletvekillerine teşekkür etti.

Daha sonra sözü, Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç söz aldı.

“MARMARA DENİZİ, İÇ ÇÖL MÜ OLUYOR YOKSA FOSSEPTİK DENİZİ Mİ OLUYOR?”

CHP Doğa Hakları ve Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı birimi tarafından oluşturulan komisyon olarak bölgeyi ziyaret ettiklerini dile getiren Öztunç, şunları söyledi: “Marmara Denizi’nde birkaç gündür yaşanan kirlilik ve deniz salyalarıyla ilgili çalışma yapmak amacıyla buradayız. Bu kapsamda, Ergene Nehri’nde incelemelerde bulunduk. Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Uzunköprü, Çorlu, Alpullu bölgelerinde çalışmalarda bulunduk. Kirliliğin neden olduğu ve nasıl engellenebileceği, bundan sonraki süreçte ne olacağı konusunda incelemelerde bulunulduk. Marmara Denizi, iç çöl mü oluyor yoksa fosseptik denizi mi oluyor? Bu konularda çalışmalar yapılıyor.”

“SAROS’U DARMADAĞIN ETTİLER”

Türkiye’nin dört bir tarafının delik deşik edildiğini vurgulayan Ali Öztunç, “Hazinenin parası olan 128 milyar doları buharlaştıranlar, o paranı yerine yenisini koyabilmek için Türkiye’nin kıyılarını, denizini, sahilini, ormanını ve madenlerini satılığa çıkardılar. Kuzeyden güneye, siyanürlü altın araması yapılıyor. Ormanları seyrekleştirmek için orman katliamı yapılıyor. Maden çıkartılacak diye ağaçlar kesiliyor. Kıyılar talan ediliyor. Ege ve Akdeniz sahillerindeki hazine arazileri yandaşa peşkeş çekiliyor. 3-5 kuruşa değerli topraklar kendi adamlarına peşkeş çekiyorlar. Datça’da ve Bodrum’da satışlar yapılıyor. Türkiye’nin en güzel yerlerinden biri olan Saros Körfezi de perişan ediliyor. Saros’u darmadağın ettiler. Allah’ın yarattığı müthiş bir coğrafyadan ne istediniz? Birileri zengin olacak diye bunlar yapılır mı? Saros Körfezi’nden başka yer yok mu? Partimiz uzun süre bununla ilgili mücadele etti. Konu yargıya gitti ve yürütmeyi durdurma davaları açıldı. Saros’la ilgili mücadelemiz devam ediyor.” diye konuştu.

“KEŞANLILARIN GEREKLİ CEVABI VERMESİ GEREKİYOR”

Saros Körfezi’nde yaşanan tahribat konusunda Keşanlılara seslenen Öztunç, “Babadan, atadan kalma bu güzellikler, AK Parti hükümeti tarafından mahvedildi. Bunun cevabını vermeyecek misiniz? Seçim sandığının gelmesine az kaldı. Erken ya da zamanında seçim sandığı gelecek ve Keşanlıların gerekli cevabı vermesi gerekiyor. Demokrasi ödüllendirme ve cezalandırma rejimidir. Demokrasi de, hoşuna giderse, başarılı olursa, hizmet yapılırsa oy vererek ödül vereceksiniz. Eğer başarısız olunursa, doğa katledilirse, çevre bitirilirse, senin arazine gelip konulursa, çökülürse sandıkta oy vermeyerek cezalandıracaksınız. Son günlerde mafya işleri konuşuluyor ve eski bakan Mehmet Ağar kendisini devletin yerine koyarak, ‘Bodrum marinaya ben olmaz çökerlerdi.’ demişti. Mafya raconuna göre; Saros Körfezi’ne birileri gelip çöktü. Keşanlı ata toprağına çökenlere ceza vermeyecek misin, hesap sormayacak mısın? Hesap sorulması gerekiyor. Bu mücadele de, biz Keşanlılarla ve bölge halkıyla birlikteyiz. Konuyu mecliste yeniden gündeme getireceğiz. Okan Gaytancıoğlu’nun araştırma komisyonu kurulması yönünde verdiği önergeyi mecliste konuşacağız. Haftaya Keşan tartışılacak TBMM’de. Bakalım Edirne’nin AK Partili milletvekili çıkıp ne anlatacak?” dedi.

“MECLİSTE, KEŞAN TARTIŞILACAK”

CHP’nin il başkanlıklarının dış cephelerine asılan ‘10 bin dolar nerede?’ pankartı asılmasıyla ilgili sorulan soruya cevap veren Ali Öztunç, sözlerini şöyle tamamladı: “128 milyar dolar nerede diye soru sorduk ama kimseden ses çıkmadı. Sayın Cumhurbaşkanı, ‘böyle soru sorulur mu?’ diye soruyor. Demokrasilerde bu sorular sorulur. Fakir-fukaranın hakkının nasıl buharlaştığını soracağız. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu mafya her ay bir siyasetçiye, 10 bin dolar rüşvet veriyor diyorsa, kim olduğunu bizler soracağız. İl ve ilçe başkanlıklarımıza, 128 milyar dolar pankartı asıldığında, Cumhurbaşkanına hakaret edildiği ifade edildi. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Mafyadan her ay 10 bin dolar alan siyasetçinin kim olduğunu soracağız ve pankartı asacağız. Eser bu pankart polis aracılığıyla indirilmeye çalışılırsa, ifşa olurlar. Mafyaya, Cumhur İttifakı iç içe geçmiş durumda. 10 bin dolar alan siyasetçinin kim olduğunu öğrenmek istiyoruz. Mafya, siyasiye rüşvet veremez. Siyasetçiler kimseden rüşvet alamaz. Kimin olduğu ortaya çıksın.”

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu da Yayla Balıkçı Barınağı’na ayrılan ödenek konusunda bilgilendirmede bulundu.

FSRU LİMANI…

Ali Öztunç ve beraberindeki partililer daha sonra BOTAŞ tarafından Sazlıdere ile Gökçetepe arasına yapılan Saros FSRU Liman ve Kara Boru Hattı inşaat alanına giderek incelemelerde bulundu.

Öztunç ve beraberindeki heyet, yetkililer tarafından inşaat alanına alınmak istenmediler ancak, ısrar üzerine alana girildi.

“SAROS KÖRFEZİ, TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL VE CENNET YERLERİNDEN BİRİYDİ”

İnşaat alanında açıklamada bulunan Öztunç, şunları söyledi: “Saros Körfezi, doğa harikası bir yerdir. Türkiye’nin en güzel ve cennet yerlerinden biriydi. Bölgede ağaçlar kesilmiş, doğal tabiat bozulmuş ve yerine taş, beton yığını bir liman yapılmış. Liman yapılmasına karşı değiliz, yapılabilir ama seçilen yer yanlış. Başka bir yere yapılabilirdi. Bölgede nefes alınabilen cennet köşelerinden biriydi ama mahvedildi. Klasik AK Parti zihniyetidir. AK Parti zihniyeti, doların yeşilini ağacın yeşilinden çok sever. AK Parti, iktidardan gidiyor ve gittikten sonra nasıl pazarlıkların döndüğünü hep birlikte göreceğiz. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum döneminde en büyük çevre katliamları yaşandı. Bakan Kurum, çevre katliamı yapan çevre bakanı olarak anılacak.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ