Reklam
Reklam

SAYIN VALİMİZ BU SEMPOZYUMA MUTLAKA KATILMALI…

Ulaş Demiray
Ulaş Demiray
  • 19.08.2023

Enez Sempozyumu için geri sayım başladı. Enez’in tarihsel süreç içerisinde yaşadığı sosyal, ekonomik kültürel, sanatsal olaylar ile bugün gelinen noktadaki envanterini belirlemek amacıyla 7-8-9 Eylül tarihlerinde yapılacak olan sempozyum için bildiri sunumu kabulü tamamlandı. İlgililerden alınan bilgiye göre 50 kadar bildiri özeti düzenleme kuruluna ulaştı. Bu rakamın tahmin edilenden çok fazla olduğunu belirten yetkililer böyle bir ilgiden çok mutlu olduklarını belirttiler.

***

Aslında bunun şaşılacak bir gösterge olduğunu düşünmüyorum. 8500 yıllık tarihi olan, Trakya’nın tarihte Ege Denizi’ne olan kıyısı ile 3 limanlı bir ticaret merkezi olarak çok büyük önemi olduğu bilinen, yakın tarihimizde Osmanlı toprağı iken Yunan ve Bulgar işgaline uğrayıp büyük acılar yaşayan, gün gelip 18 haneye düşen ama bugün yaz aylarında zaman zaman 100 bin nüfuslara ulaşan, lagün ve denizlerden hem tatlı su, hem deniz balıklarının üretildiği, ülkemizin sayılı kuş cennetlerinden birine ev sahipliği yapan, yakın bir süreç sonunda Edirne’nin en büyük kazası olmaya aday bir kent için anlatılması, bilinmesi, değerlendirilmesi gereken o kadar çok konu var ki… 50 bildiri bile az gelir.

***

Edirne’ye yeni bir vali atandı.. Valilerimizin pek çoğu atanır gelirler. Tüm kazalarda bir hoş geldin turu yaparlar. Çoğuna 2’nci defa Enez’e gelmek nasip olmaz. Ancak belki son kez bir veda ziyareti için uğrarlar. Yanılmıyorsam son Valimiz bu veda ziyaretini dahi yapamadan yeni görev yerine gitti. Halbuki Enez’in, Valilerin dikkatine, dokunuşlarına, yönelişlerine o kadar çok ihtiyacı var ki..  Ama elbette dokunuş ve yöneliş için bilgi gereklidir. Edirne’de görev yapan valilik bürokratlarının Enez konusunda hiçbir projelerinin olmadığına bakılırsa Enez’i sadece bu bürokratlardan dinlemek yetmez. O nedenle bu sempozyum yeni göreve başlayan sayın Vali için çok büyük bir fırsattır. Valimiz TÜ yetkilileri ile bu sempozyum programını birlikte hazırlamalı, mutlaka katılmalı ve hatta tüm İl müdürleri ile birlikte 3 gün boyunca Enez ve Enezlilerle iç içe olmalıdır.

***

Her gelen Valimiz için baştan söylediğim gibi; Enez yerinde saydıkça hiçbir vali “Ben Edirne’ye çok hizmet ettim” dememeli. Enez bugün, ancak %5 ini kullanabildiği birikimi ve zenginlikleri ile turizmde, deniz ulaşımında, eğitimde, temizlikte ve her konuda yerlerde sürünüyor.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ