Reklam
Reklam

SAYIN VALİMİZE ENEZ’DEN AÇIK MEKTUP…

Ulaş Demiray
Ulaş Demiray
 • 11.09.2023

Sayın Valimiz;

Öncelikle “Hoş geldiniz” der ve bu yeni görevinizde size başarılar dilerim. Bu mektubu size makamınızdan yaklaşık 180 km. uzaklıktaki Enez’den yazıyorum. Umarım size ulaşır.

***

Öncelikle, Enez’in özellikle Askeri Yasak Bölge olması ve Edirne’ye mesafesi nedeniyle yıllarca hak ettiği hizmetleri alamadığını vurgulamak isterim. Enez, “Mahrumiyet Bölgesi” diye nitelendirdiğimiz ilçelerden farklı bir konumdan ne yazık ki hala çıkamamış ve hak ettiği yere varamamıştır. Bunda Edirne Milletvekilleri ve Valilerimizin eleştirilmesi gereken yaklaşımlarının olduğunu vurgulamak yanlış olmaz.

***

Enez, Edirne’den sonra Trakya’nın en önemli tarihi ve turistik potansiyeli olan bir coğrafyasıdır. Denizi, balıkları, lagün gölleri, çok çeşitli turizm alternatifleri ile Edirne’den fazlalıkları bile vardır. Devletimizin ve elbette Valiliğimizin dokunuşları ile çok kısa zamanda Enez, Edirne’nin en cazip yerleşim yeri olarak öne çıkabilecek avantajlara sahiptir. Ama ne yazık ki gelen Valilerimizin pek çoğu “Hoş geldin ve uğurlama” amaçları dışında, Enez’i öğrenemeden, burada uzun uzun sayamayacağım zenginliklerden yeteri kadar bilgi sahibi olamadan, ne yazık ki elle tutulur bir hizmet veremeden Edirne’den ayrılmışlardır.

İnancım odur ki “Enez yerinde saydıkça hiçbir Vali ve milletvekili Edirne’ye hizmet edip ayrıldığını” sanmamalıdır.

***

Vaktinizi almadan Enez için yapılması gereken işleri, proje konularını kabaca sıralamaya çalışmak istiyorum.

. Enez-Keşan yolu konusu “Yılan hikayesi” statüsüne girdiğinden bu mektupta bu soruna yer vermeyeceğim.

. Kısa bir süre sonra 500 bin dönüm arazinin çeltik üreticileri tarafından yasaya, bilime aykırı olarak bilinçli bir şekilde yakılmasına umarım diğer Valilerimiz gibi seyirci ve sessiz kalmazsınız. Günlerce Enez’i duman altında tutan, trafiği engelleyen bu sorumsuzluğa izin vermezsiniz.

 • Enez hâlâ 2-3 bin nüfuslu bir ilçe statüsünde kabul edilerek 8 aydır Kaymakam Vekilliği ile yönetilmektedir. Halbuki Enez, özellikle yaz aylarında, sabit olarak 40 bin, zaman zaman 100 bin nüfuslu bir kenttir. Bu nüfus ölçeğinde asayiş ve Kaymakamlık hizmeti verilmesi gerekir. Enez’e özellikle turizm konusunda deneyimli Kaymakamlar atanmalıdır.
 • Sn. Vali CANALP’ın Enez Limanı’nda Gümrük kurulması, limanın feribot ve yat limanı olarak dış ülkelere açılması projesi Sn. Vali gittikten sonra sahipsiz kalmıştır. Trakya’nın Ege Denizi’ne açılan tek limanı olan bu liman Kuzey Ege kruvaziyer gemi turları için hem ülkemiz hem Yunanistan için çok önemli bir seçenektir.
 • Enez Kalesi için yapılan restorasyon ve Kale içi düzenleme Projesi tüm yetkili makamlarca onaylanmıştır. Ödenek beklemektedir.
 • Enez Fatihi Has Yunus Bey’in Türbesi ve Osmanlı Mezarlığı içler acısıdır. Sorumlu kurumun belirlenmesini ve ilgi beklemektedir. İlk fırsatta görmeniz gerekir.
 • Enez Kazıları’nın maddi olarak desteklenmesi ve hızlandırılması dokunuşlarınızla çözülebilir.
 • Enez’in özellikle turizm konusundaki seçenekleri bilim insanlarımızca masaya yatırılmalı ve uygulanmaya başlanmalıdır. Enez yılda 13 ay turizme elverişli imkanlara sahiptir.
 • Enez 10-15 yıl sonra Edirne’nin en büyük ilçesi olma olasılığı olan bir kenttir. Gerekli düzenleyici önlemler şimdiden tartışılmalı ve yaşama geçirilmelidir.
 • Yine Sn. Canalp döneminde, projeleri hazırlanan Kent ve Açık Hava müzesi, Kent Kütüphanesi’ni içeren KÜLTÜR Merkezi eski hudut Bölüğü alanında gerçekleştirilmelidir. İlk ziyaretinizde bu alanı görmenizi öneririm.
 • Giden Valimiz Sn. Kürşat KIRBIYIK’a arz edip onayını almamıza, yetkililere emir verilmesine rağmen yasak bölgelerde tarım ya da balıkçılık yapan Enezlilere verilen izin kağıtları için Enezli vatandaşlar hâlâ İpsala’ya taşınmaktadır. Aslında TC vatandaşları için ayrıca izin kağıdına yasal bir gereklilik de bulunmamaktadır.
 • Enez Lagün Gölleri hem görsel olarak hem de ekonomik değeri açısından bulunmaz bir nimet olmasına rağmen yanlış DSİ Projeleri ile göl olmaktan çıkmış su birikintisi seviyesine gelmiştir. En azından dolmasının durdurulması mümkündür. Temizlenmesi de araştırılmalıdır.
 • Enez sokak hayvanları açısından en sorunlu ilçelerden birisidir. Yasal olarak köpekleri barınaklarda hapsetmek mümkün olmadığına göre yapılması gereken hızlı, sürdürülebilir kısırlaştırma ve küpelemektir. Yazlıkçıların köpek getirip yaz sonunda bırakıp gittiği iddiası doğru değildir. Bu iddia, bu sorunun oluşumunda %1 oranında bile değildir. Sorun; köylerin kısırlaştırmadıkları sokak hayvanlarını getirip özellikle sahil yörelerine bırakmalarından ve Belediyelerin kısırlaştırma konusunda yeterli gayreti ve beceriyi gösterememesinden kaynaklanmaktadır. Tarım İlçe Teşkilatları veterinerleri kısırlaştırma konusunda da uzmanlaşmalı, hatta bu konuda teknisyenlerin de yetkilendirilmesi sağlanmalıdır.
 • Özellikle, köylerdeki sokak hayvanları Tarım Müdürlüğü tarafından kayıt altına alınmalı, kısırlaştırma için belediyelere yönlendirilmelidir. .
 • Enez’de gelip de görmeniz gereken en önemli yerlerden biri de göl manzaralı ÇÖPLÜK’tür. 10 gün kadar önce burada çıkan bir yangın neyse ki kısa zamanda söndürülerek ormana sıçraması önlenmiştir. Çöplük; buradan hızla kaldırılmalıdır.
 • Enez’de örgün ve yaygın eğitim konusunda da çok önemli problemlerimiz vardır.

***

Zamanınızı daha fazla almamak için özetle sunmaya çalıştığım bu sorunlar, yaklaşık 15 sayfalık bir brifing yazılı olarak giden Valimize sunulmuşsa da kendisi okumaya fırsat bulamadan deprem nedeniyle Edirne’den ayrılmıştır. Sanırım bu belge Valilikte de mevcuttur.

Elbette bütün ilginizi Enez’e veremeyeceğinize göre bir Vali Yardımcısının bu konularda yoğunlaşması mümkün olursa yukarıdaki sorunların daha kısa zamanda çözüme kavuşacağını düşünüyor, başarılar diliyorum.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ