Reklam
Reklam

ŞEB-İ ARUS ETKİNLİĞİ 15 ARALIK’TA…

ŞEB-İ ARUS ETKİNLİĞİ 15 ARALIK’TA…
  • 11.12.2019
Reklam

“Hamdım, piştim, yandım.” Hayatını bu sözlerle özetleyen Mevlana’nın 746. vuslat yıldönümü münasebetiyle Keşan Belediyesi bu yıl 15 Aralık 2019 Pazar akşamı Şeb-i Arus Gecesi düzenleyecek.

Saat 20.00’da Keşan Belediyesi Konferans  ve Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilecek etkinlikte; Tasavvuf Musiki Topluluğu ve Sema Topluluğu hazırladığı programı sunacak.

ŞEB-İ ARUS NEDİR?

Şeb-i Arus kelimesi “Düğün Gecesi” demektir. Mevlana, ölüm gününü “Hakk’a vuslat” yani “Yaradana Kavuşma” olarak görmüştür. Mevlana, ölümü “Allah’a dönüş” olarak yorumlar ve şöyle söyler; “Ben ölürsem, sakın bana ‘Öldü!” demeyin. Aslında ben ölü idim, dirildim; dost aldı, götürdü beni.”

SEMA GÖSTERİSİ

Sema gösterisi, sembolik olarak kainatın oluşumunu, insanın dirilişini, yüce yaratıcıya olan aşk ile harekete geçişini ve kulluğunu idrak edip “İnsan-ı Kamil’e” doğru yönlendirmesini ifade eder.

Semazenlerin sağ eli göğe, sol eli yere bakar. Bunun anlamı “Hak’tan alır, halka verir. Hiç bir şeyi kendimize mal etmeyiz.” demektir.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, 15 Aralık 2019 Pazar akşamı gerçekleştirilecek Şeb-i Arus etkinliğine tüm bölge halkını davet etti.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ