Reklam
Reklam

SİZİN DE BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN…

Ulaş Demiray
Ulaş Demiray
  • 22.04.2023

Ben mi abartıyorum, yoksa başkaları mı henüz işin farkında değil?

Bir kez daha vurguluyorum; MİLLET İTTİFAKI HAREKETİ, başarı ile sonlandırılırsa bu hareket bu ülkede Cumhuriyet’in kuruluşundan sonra, hatta en az onun kadar önemli, silahsız, kansız bir DEVRİM niteliğindedir. Bazıları buna “Cumhuriyetin Demokrasi ile taçlandırılması” dese de bu niteleme bile beni mutlu etmiyor.. Yani demokrasi bir süs değildir. “Olmasa da olur” denilebilecek bir ayrıntı değildir.

***

Yakın zamana kadar bu ülkede var olan askeri vesayete arkasını dayayanlar, daha demokrat, daha özgür bir Türkiye isteyenleri “ikinci Cumhuriyetçi” diye yaftalayanlar, hem de kendisini aydın sayanlar için laiklik bu millete yeterli görülmüş, demokrasi ise “Olmasa da olur” bir ayrıntı olarak düşünülmüştür. Askerin vesayetinde, güdümlü bir Cumhuriyet onları hiç rahatsız etmemiş, o nedenle sıkıştıklarında halka değil, DARBE talepleri ile komuta makamlarına koşmuşlardır.. 2010 referandumu sonrasında askeri vesayet sonlandırılmış ve asker kışlasına geri gönderilmişse de kısa zaman sonra bu defa TEK ADAM rejimi ile AKP’nin vesayet dönemi başlatılmıştır.

***

Burada “Senin vesayetin mi, benim vesayetim mi daha iyiydi?” tartışmasına girmenin artık bir anlamı yoktur. Önümüzdeki 14 Mayıs seçimleri ile “Tek Adam” vesayet rejiminin de sonlandırılması ve demokrasinin son zincirlerinin kırılması için bir fırsat doğmuştur. Bunu bu ülkenin insanları, helal oyları ve kendi iradeleri ile gerçekleştirecekler ve vesayet dönemleri son bulacaktır. Vereceği tek bir oyla bile olsa bunu becerebilen, buna katkı veren herkes bu onuru evlatlarına torunlarına tıpkı Cumhuriyetin kuruluşundaki kuşaklar gibi övünçle aktarabileceklerdir.

***

Demokrasi bir süs, bir fantezi bir ayrıntı değildir..

Demokrasi çağdaşlığın göstergesidir.

Demokrasi hukukun üstünlüğü, tarafsız ve bağımsız yargı demektir.

Demokrasi özgürlüktür. Özgür olmak da insan olmak demektir.

Demokrasi sürdürülebilir kalkınma ve hakça bölüşüm demektir.

Demokrasi saygın, etkili, barışçı, onurlu bir dış politika demektir.

Demokrasi kurumsal bir devlet, ortak akıl, planlı kalkınma, halk için, halkla birlikte çözüm üretebilmek demektir.

Demokrasi devrimlerin, devrimcilerin varmak isteyecekleri nihai hedeftir.

Demokrasi yoksa Cumhuriyet lafügüzaftır.

***

Bu duygularla; hangi siyasi görüşten olursa olsun tüm dostlarımın bayramını en içten en samimi duygularımla kutluyorum.. Birileri ne kadar bizleri bölmeye uğraşsa ve ötekileştirse de seçim bitecek, dostluklar, kardeşlikler yine sürecek.

SONUÇ: Millet İttifakı Hareketi, “Armudun sapı, üzümün çöpü” gibi kısır tartışmalarla törpülenecek, küçümsenecek bir siyasi hareket değildir. En az Cumhuriyetin kuruluşu kadar önemli olan bu devrimi anlamayanlar, anlayamayanlar, anlamazdan gelenler, devrimden saymayanlar, küçümseyenler, idrak edemeyenler; Sizin de bayramınız kutlu olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ