Reklam
Reklam

“SON YAPILAN ZAMLARLA ENFLASYONU DÜŞÜRMEK MÜMKÜN DEĞİL”

“SON YAPILAN ZAMLARLA ENFLASYONU DÜŞÜRMEK MÜMKÜN DEĞİL”
  • 08.07.2024
Reklam

Akaryakıt ve elektriğin ardından tütün mamulleri ile alkole gelen zamları değerlendiren Keşan Sebze Bakkal ve Manavlar Odası Başkan Vekili Mustafa Çakır, “Kepenklerin kapanmaması için ocakların sönmemesi için zamları durdurun artık!” dedi.

Son yapılan zamlarla enflasyonu düşürmenin mümkün olmayacağını vurgulayan Çakır, “Esnaf çaresiz bu yangından nasıl kurtulurum diye düşünüyor.” şeklinde konuştu.

Mustafa Çakır açıklamasında şunlara dikkat çekti: “Geçtiğimiz günlerde haziran ayı enflasyon verileri açıklanmış, alkollü içki, akaryakıt ve tütün mamullerinde ÖTV üretici enflasyonu oranında otomatik olarak güncellenmiştir.

Son yapılan zamlarla enflasyonu düşürmek mümkün değil. Yaz mevsiminin hareketliliği, pazarcının tezgâhındaki ürünlerinin düşmesi mümkün değil. Akaryakıta zam ve elektriğe de yüzde 38 zam geliyorsa, fiyatlar kesinlikle bu yaz mevsiminde düşmez. Zamlar peş peşe geliyor, zam fırtınası kasıp kavuruyor etrafı. Kavurucu sıcaktan daha sıcak bu zamlar esnafı ve tüketicileri terletiyor. Piyasada güven kalmadı. Ekonomi düzelir mi? Bu sorunun cevabının muhatabı bizler değiliz. Bizleri ilgilendiren sigara ve alkollü içecekler, çay, şeker, unlu mamuller, yağ, şeker, tuz, gazlı içeceklere zamlar, soframızdaki ekmek, bunlar kısa zamanda hepsi zamlandı. Radarlardaki fiyatlar yanıyor, tüketicinin ve esnafın cebini yakıyor. Esnaf çaresiz bu yangından nasıl kurtulurum diye düşünüyor. Soğutucu dolapları çalışmazsa, dükkânındaki ışıkları sönerse bu karanlığa ne kadar dayanabilir. Sigarada paket başına 10 TL, alkolü içeceklerde şişe başına 20 TL ile 100 TL arasında zam geliyorsa bu sektördeki esnaf nasıl mücadele etsin. Esnafın en çok alış veriş yaptığı kesim dar gelirlilerdir. Bu kesimde mağdursa esnaf ne yapsın. Buradan esnaflarımıza sesleniyoruz birbirinizle, rekabet ortamını bırakın, özellikle alkolü içecek kesiminde, bu dalgalar hepimizi götürür. Biz zaten zincir marketlere her sokağımızda ve yanı başımızda karşı koyamıyoruz, kendi yağımızla kavrulmaya devam ediyoruz.

Dolaysıyla tedbir olarak düşünülen bu zamlar büyük sıkıntı doğuruyor, Esnafın sermayesi eriyor, tüketici alışveriş yapamıyor, piyasadaki uçurum git gide artıyor. Esnafın sesi olarak buradan sesleniyoruz, kepenklerin kapanmaması için, ocakların sönmemesi için zamları durdurun artık!”

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ