Reklam
Reklam

SONAY CAN’IN HEDEFİ; HER YIL BİR KİTAP YAZMAK

SONAY CAN’IN HEDEFİ; HER YIL BİR KİTAP YAZMAK
  • 25.12.2023
Reklam

Sürekli basın kartı sahibi ve emekli gazeteci, yazar ve gezgin Sonay Can’ın, Ege ve Akdeniz Koylarında adlı 2. kitabı satışa sunuldu. 2022 yılında, Avrupa Yolcusu ve Balkan Günlükleri adı kitabıyla yazarlığa ilk adımını atan Can, bu kez okurlarını,1990’lı yıllara ait yurt içi gezileriyle nostaljik bir yolculuğa çıkarıyor.

Uzun yılların ardından gazetecilikten emekli olan ve daha sonra yurt içi ve yurt dışı gezilere ağırlık veren Sonay Can, gezi anılarını, yazarlık deneyimiyle okuyuculara sunuyor. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı olan 2023’te yayımlanan bu kitabıyla, Türk kültür varlıklarına küçük de olsa bir katkı sunmaktan mutluluk duyduğunu dile getirerek sözlerine başlayan Sonay Can, yaptığı açıklamada, her yıl bir kitap yazma amacında olduğunu belirtti.

Dionysos Yayın Group tarafından basılan kitabı ile ilgili Can, kitabın 1990’lı yıllarda yapılan gezilerin bir derlemesi ve tek bir gezi gibi kurgulanması olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: “Sizi, ülkemizdeki cennet koylara götüreceğim: Keşan’dan yola çıkıp karşı kıtaya geçeceğiz. İlk olarak, Truva Tahta Atı’nın içine gireceğiz. Assos’ta egzotik Behramkale’yi görüp, Kaz Dağları’ndaki efsanelerden geçeceğiz. Dünyanın en saf oksijeninin bulunduğu Altınoluk’ta derin bir nefes alıp, bir solukta Ören’deki gül bahçelerine dalacağız. Buz gibi Sarmısaklı Plajı’na girip, Şeytan Sofrası’ndan dev bir adım atarak Ayvalık’tan ayrılıp, Bergama’daki Akropol’ün tepesine ulaşacağız. Sonra yine devam… Yenifoça’da benzinimiz bitecek, Çamaltı Kuş Cenneti’nde ilk hayal kırıklığına uğrayacağız. İzmir trafiğinde kaybolacak, Çeşme’deki gecemizde Tekirdağ rakısı ile sarhoş olacağız. Çeşme’de denizden fışkıran sıcak sulara birlikte gireceğiz. Gümüldür esintileriyle Selçuk’a gelecek, burada Efes Artemis’i ile İsa’nın Havarileri’nden St. John’un mücadelesine adeta tanıklık edeceğiz. Efsaneler yine bizimle olacak.

Durun daha bitmedi… Kuşadası’ndaki Barlar Sokağı ve İrlanda Mahallesi, Güvercin Adası ve Kadınlar Denizi, üstsüzleriyle bizleri bekliyor. Priene ve Milet derken, Didim’de kısa bir moladan sonra, Bafa Gölü’nde kuşlar ve keşişlere konuk olacağız. Bodrum… Ah o fena halde vurulduğumuz Bodrum’a ulaşacak, ulaşmak ne kelime, Bodrum’un çevresini karadan ve denizden dolaşacağız. Gökova Körfezi denilen inanılmaz bir yer, bizi sırada bekliyor… Mısır’dan Kraliçe Kleopatra için getirilen kumlarıyla ünlü Sedir Adası’nı, Marmaris’in diğer Cennetleri takip edecek. Kız Kumu’nda denizin içinde dakikalarca yürüyeceğiz. Datça’da stres atıp yine düşeceğiz yollara.

Artık Caretta Carettalar’la tanışmanın vakti geldi. Köyceğiz Gölü’ndeki Dalyan’da bizi neler beklemiyor ki; 7 km.’lik İztuzu Plajı, güzellik uğruna çamur banyoları, Sultaniye Kaplıcaları, Kaunos Antik Kenti ve havuz keyfi… Dalaman yakınlarındaki Sarıgerme’yi; inanın beraber keşfedeceğiz. Göcek’ten sonra Fethiye’de, kâh Ölüdeniz’de kâh Saklıkent Kanyonu’nda olacağız. Patara’da Carettalar’la vedalaşıp, Kalkan’da Kaputaş’ın Avrupa’nın en mavisi seçilen azgın dalgalarıyla buluşacağız. Sonra bir başka tarif edilmez güzellik; Kaş bizi bekliyor. Ah o ne Kaş!

Kral Kaya Mezarları ve Noel Baba Kilisesi’yle Demre ve portakal kokan sahilleriyle Finike… Akdeniz’de haritanın en dibine geldik artık. Ama daha henüz bitmedi sevdamız; Adrasan’ın kumsalları ve tanrıların buluştuğu vadi Olimpos’un antik ateşiyle, Kemer’in Ayışığı Parkı’nda kavunlu dondurmamızı yiyeceğiz. Kemer – Antalya arası her yer tatil köyü. Ve ülkemizin cenneti Antalya’ya ulaşacağız. “Cennet aranırken Antalya bulundu” derler, inanın doğru… Antalya bir Cennet. Düden Şelalesi’ne bir selam çaktıktan sonra geri döneceğiz. Son olarak Pamukkale’yi yeniden beyazlatma mücadelesine destek verip, deniz olmayan İç Ege yollarına dalıp Erdek yakınlarından çıkıp Keşan’a ulaşacağız.

Çektiğimiz sıkıntılara değecek eminim. Bu gezide her yerden bir anı alarak, bambaşka insanlar olarak birlikte döneceğiz. Hazırsanız, haydi gezimize katılın. Doğayı, çevreyi ve tatili seviyoruz. Gezi ve doğa tutkunları; ne duruyorsunuz; 25 sımsıcak gün ve 3.650 km. bizi bekliyor. 1990’lı yılların nostaljisini yaşamak ister misiniz?”

 

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ