Reklam
Reklam

SÜNNET İÇİN 2 YAŞ ÖNCESİ VEYA 5-6 YAŞTAN SONRASI ÖNERİLMEKTEDİR

SÜNNET İÇİN 2 YAŞ ÖNCESİ VEYA 5-6 YAŞTAN SONRASI ÖNERİLMEKTEDİR
  • 12.04.2023
Reklam

Özel Keşan Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. İlkan Yüksel, sünnetle ilgili bilgilendirmede bulundu.

Sünneti steril şartlarda uygun anesteziyle yapılan yaklaşık 10-15 dakika süren cerrahi bir işlem olduğunu belirten Yüksel, sünnetin sonrasında ortaya çıkacak enfeksiyon risklerine karşı mutlaka steril olarak yapılması gerektiğini savundu.

Dr. İlkan Yüksel şu bilgileri paylaştı:

Sünnet için en uygun yaşlar…

“Sünnet için 2 yaş öncesi veya 5-6 yaştan sonrası önerilmektedir. 2-6 yaş arası çocuklarda cinsel kimliğin geliştiği dönem olduğu için bu yaşta bu bölgeye girişim önerilmez. Ancak mutlaka sünnet olmasını gerektiren bir durum varsa o zaman genel anestezi altında sünnet önerilmektedir.

Erken dönemde sünnet olması gereken hastalar…

Evet. Sünnet öncesi mutlaka çocukları muayeneye çağırıyoruz. Çünkü sünnetle birlikte ameliyat edilmesi gereken veya sünnetin 1 yaşına kadar ertelenmesi gereken hidrosel (su kesesi), hipospadias (peygamber sünneti), fıtık gibi hastalıklar mevcut olabilir.

Sünnet esnasında uygulanacak anestezi şekli…

Yenidoğandan itibaren 6 aya kadar çocuklarda rahatlıkla lokal anesteziyle sünnet uygulanabilmektedir. Sonraki dönemde ise çocuğun yaşına ve iletişim durumuna göre sedasyon veya lokal anesteziyle sünnet yapılabilmektedir.

Sünnet işlemi sonrası yaklaşık 2-3 saatlik gözlem süresinden sonra çocuk evine gönderilmektedir. Özelikle ilk gün travma sebebiyle oluşabilecek kanamalara karşı dikkat edilmelidir. Yaklaşık 1 haftada tamamen iyileşme sağlanmaktadır.

Sünnetteki riskler…

Sünnet sonrasında en çok karşılaştığımız durum kanama. Özellikle erken dönemde meydana gelen travmaların da tetiklediği kanamalar gözlenebilmektedir. Bunun haricinde daha nadiren enfeksiyon da gözlenebilmektedir. Steril olarak yapılmayan sünnetler sonrasında enfeksiyon riski artmaktadır ve bunun yanında hepatit gibi hastalıklar dahi gözlenebilmektedir. Bunun dışında ehil olmayan kişiler tarafından yapılan sünnetlerde sünnet derisinin fazla ya da az kesilmesi, penis başının yaralanması, şekil bozuklukları, kistler, his kaybı gibi komplikasyonlar gözlenmektedir.

Sünnet uzman hekimler tarafından steril şartlarda uygun yaş aralıklarındaki çocuklara uygulanması gereken cerrahi bir işlemdir. Ailelerin bu konuya dikkat etmesi çok önemlidir.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ