Reklam
Reklam

“TANI VE TEDAVİ İÇİN UZMANLIK ALANI OLAN HEKİME BAŞVURMAK ÖNEMLİDİR”

“TANI VE TEDAVİ İÇİN UZMANLIK ALANI OLAN HEKİME BAŞVURMAK ÖNEMLİDİR”
  • 25.04.2022
Reklam

Özel Keşan Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ali Haydar Yıldırım, sıtma hastalığı ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

İnsanlığın, yüzyıllar boyunca sayısız bulaşıcı hastalıkla mücadele etmek zorunda kaldığını ve bu hastalıkların etkin tedavisi bulunana kadar birçok kişinin hayatını kaybettiğini dile getiren Yıldırım, “Sıtma, geçmişi oldukça eskiye dayanan ve maalesef 2021 yılında dahi ölüme neden olabilen bulaşıcı bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) güncel verilerine göre, sıtma paraziti nedeniyle 2018 yılında 228 milyon kişi enfekte olmuş ve yaklaşık 405 bin kişi hayatını kaybetmiştir. Yaygın olarak tropikal ve subtropikal bölgelerde görülen sıtma vakalarının daha çok Afrika kıtası için tehdit oluşturduğu söylenebilir. Ülkemizde ise 2010 yılından itibaren yerli sıtma bildirimleri nadir olarak Doğu ve Akdeniz Bölgelerinde görülmektedir.” dedi.

SITMA NEDİR?

Sıtmanın, insanlara tek hücreli Plasmodium paraziti aracılığıyla bulaşan ve bazı durumlarda ölümcül olabilen ateşli bir hastalık olduğunu vurgulayan ifade eden Dr. Ali Haydar Yıldırım, “Birçok hastalıkla ortak belirtileri olması nedeniyle sıtmanın ne demek olduğunu bilmek tanı ve tedavi süreci açısından oldukça önemlidir. Sıtma, enfekte dişi Anofel cinsi sivrisineklerin ısırmasıyla insanlara bulaşır.

Hastalık gün aşırı periyodik ateş nöbetleri ile kendini belli eder. Tanı ve tedavisi için uzmanlık alanı olan hekime başvurmak önemlidir. Genellikle iki haftalık tedavi ile iyileşme olur. Korunmak için aşı mevcut değildir. Sivri sinekle toplumsal mücadele ve sivri sinekten kişisel korunma yöntemleri aynı zamanda kişiyi sıtma hastalığından korumak için yapılması gerekli önemli tedbirlerdendir.” ifadelerini kullandı.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ