Reklam
Reklam

“TARİHİ BİR DURUŞ SERGİLEYEN BAŞAKŞEHİR’İ GÖNÜLDEN TEBRİK EDERİM”

“TARİHİ BİR DURUŞ SERGİLEYEN BAŞAKŞEHİR’İ GÖNÜLDEN TEBRİK EDERİM”
  • 09.12.2020
Reklam

AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü” nedeniyle yaptığı açıklamada, PSG – Başakşehir maçında hakemin ırkçı söylemde bulunmasına da tepki gösterdi.

İba, PSG – Başakşehir maçının 4. hakemi Sebastian Coltescu’nun Pierre Webo‘ya ırkçı söylemlerde bulunmasıyla ilgili “Yapılan ırkçı saldırıyı şiddetle kınıyorum. Tarihi bir duruş sergileyerek sahadan çekilen Başakşehir’i gönülden tebrik ederim.” dedi.

İnsan haklarının demokrasi ve hukukun üstünlüğü ilkelerini her ülkenin kabul etmesi ve uygulaması gereken evrensel değerler olduğunu dile getiren AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, “Devletimiz, insan hakları ihlallerine kayıtsız kalmamakta, mağdur ve mazlumun bu konuda yükselen sesi ve uluslararası arenada insan haklarının ve adaletin savunucusu olmaktadır. İnsan hakları alanında birçok olumlu adımlar atılmakta ve atılmaya devam edilmektedir.” şeklinde konuştu.

Hak bilincinin son derece gelişmiş olan bir toplumda yaşadığımızı ifade eden Belgin İba, “Öyle ki anayasamızın değiştirilemez ilkeleriyle de bu haklarımız koruma altına alınmıştır. Kanunlar önünde bireylerin eşitliği ve ayrım yapılmadan insan haklarına gösterilen saygı, Türkiye Cumhuriyeti’nin vazgeçilmez unsurlarındandır. Hükümetimiz, insan hakları standartlarının en yüksek düzeye getirilmesi amacıyla son yıllarda birçok önemli adım atmıştır. Özellikle AK Parti iktidarında, vatandaşlarımızın tüm hak ve hürriyetlerden tam manasıyla istifade edebilmeleri için çok kapsamlı reformlar gerçekleştirilmiştir.” dedi.

“HAK VE HÜRRİYETLERİN DİLİ, DİNİ, IRKI, RENGİ, DÜŞÜNCESİ VE CİNSİYETİ OLAMAZ”

Başkan İba, açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Her yıl 10 Aralık’ta kutlanan Dünya İnsan Hakları Günü’nün farkındalığa, sağduyuya ve eksikliklerin giderilmesi noktasında fayda getirmesine vesile olmasını temenni ediyorum. Hak ve hürriyetlerin dili, dini, ırkı, rengi, düşüncesi ve cinsiyeti olamaz. Ayrım gözetmeksizin, dünyanın her yerinde temel hak ve özgürlüklerden her bireyin eşit şekilde faydalandığı bir dünya temennisi ile çalışıyoruz. Bu duydu ve düşüncelerle tüm insanlığın <10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü>nü kutluyorum.”

“IRKÇILIK İNSANLIK SUÇUDUR”

AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, PSG – Başakşehir maçının 13. dakikasında yaşanan skandal ırkçı söylemlere tepki gösterdi.

PSG – Başakşehir maçının 13. dakikasında son yılların en büyük skandallarından biri yaşandı. Maçın 4. hakemi Sebastian Coltescu, Pierre Webo’ya ırkçı söylemlerde bulundu.

Irkçılığın insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğunu dile getiren İba, “Şampiyonlar Ligi mücadelesi veren takımımız Başakşehir’in teknik ekibinden Pierre Webo’ya maçın 4. hakemi tarafından yapılan ırkçı saldırıyı şiddetle kınıyorum. Tarihi bir duruş sergileyerek sahadan çekilen Başakşehir’i gönülden tebrik ederim. Başakşehir’in sergilediği kararlı duruş sayesinde, UEFA tarafından çirkin eylemi gerçekleştiren hakemle ilgili gerekli adımların atılacağına inanıyoruz. Siyasette ve toplumsal hayatta olduğumuz gibi, sporda da her türlü ırkçılığa ve ayrımcılığa karşıyız.” diye konuştu.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ