Reklam
Reklam

“TARIMDA KULLANILAN MAZOTTAN VERGİLERİ KALDIRIN. ÇİFTÇI BORÇLARINI FAİZSIZ EN AZ BİR YIL ERTELEYİN”

“TARIMDA KULLANILAN MAZOTTAN VERGİLERİ KALDIRIN. ÇİFTÇI BORÇLARINI FAİZSIZ EN AZ BİR YIL ERTELEYİN”
  • 06.04.2020
Reklam

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Tarım ve Orman Bakanlığınca başlatılan 21 ilde tohumda %75 hibe desteğinin sorunları çözmeyeceğini, Türk tarımının acil ve bütünlüklü bir değişim ve desteğe ihtiyacı olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Gaytancıoğlu, AK Parti döneminde ekilmeyen tarım arazilerinin iki Trakya büyüklüğüne eriştiğini, yıllardır ülke çiftçisini desteklemek yerine ithal politikalarıyla yabancı çiftçilerin desteklendiğini belirterek, şunları söyledi: “Şimdi yılladır ekilmeyen arazileri ektirmek için tohumda hibe desteği veriyorlar. Bu, kanayan derin bir yarayı yara bandıyla kapamaktan farksız. Hiçbir soruna çözüm olmaz. Köyler, AKP’nin politikaları yüzünden boşaldı. Tarımda çalışan nüfusumuzun yaş ortalaması yüksek ve gençleri tarıma çekemiyoruz. Madem tohum desteği vereceksiniz, yüzde yüz verin. İlaç ve gübre desteği de verin. Tarımda kullanılan mazottan vergileri kaldırın. Çiftçi borçlarını faizsiz en az bir yıl erteleyin. Desteği de sadece belli illere değil bütün ülke çapında verin. Siyasî gözlüklerinizi çıkartın. Türk tarımına AKP gözlüğüyle bakarsanız hiçbir soruna çözüm getiremezsiniz.”

malat

Tohum desteği verilen illerin neye göre seçildiğinin açıklanmasını da isteyen CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Gaytancıoğlu, bu desteklemelerden yararlanamayacak olan çiftçilere de mutlaka ek desteklemeler verilmesi gerektiğini vurgulayarak, AK Parti’nin Türk çiftçisini borç içinde yaşayan, üretemez ve emeğinin karşılığını alamaz bir hâle getirdiğini ifade etti.

Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi programında Trakya bölgesinden Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’nin bulunmamasına da tepki gösteren Gaytancıoğlu, “Sadece Çanakkale bulunuyor ama onun da büyük bir kısmı Anadolu’da yer alıyor. Trakya’dan oy alamayan iktidar buralara destek vermiyor demek istemiyorum çünkü bu dönemde siyaset yapmak değil, topyekûn birlikte hareket etmemiz lazım. Tarım ve Orman Bakanlığının mantıklı düşünmesi lazım ve yeniden bu genelgeyi düzenleyerek Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’ı içine alan ve tohumluk desteklemelerini genişleten, tohumların %75’inin değil, tamamının karşılandığı, 2019 yılı desteklemelerinin tamamının da ödendiği bir paketle halkın gündemine çıkmalarını istiyorum. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’de çeltik üretiminin %60’ının Edirne’den karşılandığını bilmiyor mu? Çeltik ekimleri yakında başlayacak.” dedi.

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Tarım ve Orman Bakanlığını, Türkiye’nin Corona virüsü salgını nedeniyle bir gıda krizi yaşamaması için gerçekten işe yarayacak, çiftçiye destek olacak ve üretimi esas alacak politikalara bir an önce geçmeye davet etti.

 

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ