Reklam
Reklam

TARLADAN ARSA VASFINA GEÇECEK

TARLADAN ARSA VASFINA GEÇECEK
  • 03.12.2019
Reklam

Keşan Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Ali Ünal, “1/25.000 Ölçekli Edirne İl Çevre Düzeni Planı Hükümleri gereğince 3194 Sayılı İmar Kanunu’nun 18. Maddesi uyarınca uygulama yapılması esastır” maddesi gereğince Keşan’da imar planında yeni gelişme alanı olarak belirlenen yaklaşık 300 hektarlık alanda imar uygulaması yapılacağını bildirdi.

İmar uygulamasının; Yeni Mahalle, Yenimescit ve İspat Cami mahallelerindeki düzenlemeleri kapsadığını, kararın Belediye Encümeni’nden geçtiğini belirten ve yapılacak düzenleme hakkında bilgilendirmede bulunan Ali Ünal, “Şu an gelişim bölgesinde tarla vasfında olan araziler parselasyon yapılarak arsaya dönüşecek. Ancak bölgede zorunlu olması gereken; parklar, yollar, okul ve yeşil alanlar için ilgili madde gereğince bir kesinti yapılması gerekiyor. Yasada yapılan son değişiklik ile kesinti oranı %40’dan %45’e çıkarıldı. Alandaki uygulamadan etkilenen herkesten %45’e kadar bir kesinti yapılacak. Geri kalan kısım imar parseli olarak kişilere dağıtılacak.” dedi.

İşle ilgili ihale sürecine girildiğine ve çok kısa zaman sonra ihale gerçekleştirileceğine işaret eden Ünal, “Parselasyon işinin 2020 Ocak ayı içinde açık ihale usulü ile ihale edilmesini planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Ali Ünal, parselasyon işinin tamamlandıktan sonra özellikle yolların net bir şekilde ortaya çıkmasıyla, hem kamu kurumlarına ayrılan yerlerde hem de diğer alanlarda inşaat yapılanmasının önünün açılacağını dile getirdi.

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ