Reklam
Reklam

TAŞOCAKLARININ BİLİR KEŞFİ 20 EYLÜL’DE YAPILACAK

TAŞOCAKLARININ BİLİR KEŞFİ 20 EYLÜL’DE YAPILACAK
  • 17.09.2022
Reklam

Keşan Kent, Çevre Ekoloji Platformu tarafından yapılan açıklamada, Belkoop karşısındaki taş ocakları konusunda açılan davanın 20 Eylül 2022 Salı günü yapılacak bilirkişilerce yapılacak keşfine halkı davet etti.

Keşan Kent Konseyi’nde yapılan basın açıklamasını Keşan Kent, Çevre Ekoloji Platformu Sözcüsü Saliha Kafalı okudu.

Kafalı açıklamasında şunları ifade etti:

“BOTAŞ tarafından Saros Körfezinde Sazlıdere-Gökçetepe köyleri arasında yapılmakta olan FSRU Limanı inşaatına taşınmak üzere Botaş, Yeni Mahalle’deki Belkoop evlerine 160 metre mesafedeki eski taş ocağından 2021 yılı aralık ayında kaçak olarak taş almaya başlamıştı. Kent Konseyi’nin çağrısı üzerine mahalle halkının ve Keşan’da çevreye duyarlı tüm birey ve kurumların desteği ile İlgili mercilere başvurularak bu hukuksuzluğu durdurmuştuk.

Ancak yapılan tüm müdahalelere ve cezai işlemlere karşın Botaş durmadı. İlgili Bakanlıktan taş ocağını işletme ruhsatı alıp ve proje tanıtım dosyası hazırlatıp olaya hukuksal boyut kazandırmaya çalıştı.

Burada en acı olan Botaş’ın Proje Tanıtım Dosyası 2 Mart 2022 tarihi Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın ilgili sitesinde yayımlandığı gün Keşan Belediye Başkanlığı’nın da hiçbir araştırma, inceleme yaptırmadan ve mahalle halkını bilgilendirmeden ‘Sakınca Yoktur’ görüşünü bildirmesi. Daha acısı ise Edirne Valiliği’nin hemen ertesi gün yani 3 Mart 2022 günü bizlere dosyayı okuma fırsatı bile vermeden ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararını açıklamasıdır.

Bu durumlar karşısında biz mahalle halkına Edirne İdare Mahkemesine ‘Yürütmeyi Durdurma ve iptal talepli’ dava açmaktan başka bir durum kalmamıştı. Bizler de 4 Nisan 2022 günü davamızı açtık.

BOTAŞ bu süre zarfında gümrükten mal kaçırırcasına tüm mahalle halkının huzurunu, sağlığını, can güvenliğini hiçe sayarak ve Proje Tanıtım Dosyasındaki taahhütlerine uymayarak taş almaya devam etti.

Toplum sağlığını, huzurunu ve can güvenliğini hiçe sayan Botaş ve ilgili firma yetkilileri hakkında Keşan Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduk. Savcılık soruşturma başlatınca taş alma işlemi durduruldu.

Botaş’ın ruhsatı 5 yıllıktır ve Edirne İdare Mahkemesinde açtığımız davaya müdahil olmuştur. Mahkemeye yaptığı savunmada her şeyin hukuka uygun olduğunu, kimseyi rahatsız etmediğini ve bizlerin haksız ve dayanaksız bir şekilde dava açtığımızı bu nedenle davanın ret edilip kendileri lehine karar verilmesini talep etti ve etmeye ediyor.

İşte bu davanın 20 Eylül 2022 Salı günü saat 11.00 de Yeni Mahalle’deki eski taş ocaklarında 7 bilim insanından oluşan bilirkişi heyeti ile keşfi yapılacaktır.

Bu dava, yalnız Yeni Mahalle halkının sorunu değildir. Tüm Keşan’ın hatta tüm Saros sakinlerinin sorudur. Eğer bu davayı kazanamazsak bundan sonra tam 5 yıl kısa bir süre önce taş alırlarken bizlere yaşatılan rahatsızlıkları tekrar yaşayacağız.

Bu nedenle, Başta Sayın Belediye Başkanımız olmak üzere tüm oda, dernek, sendika, siyasi parti ve sivil toplum kuruluş temsilcileri ile doğaseverleri ve çevre gönüllülerini keşif günü saat 10.30’da yanımızda görmek istiyoruz.

Bizler 20 Eylül 2022 Salı günü saat 10.30’da Yeni Mahalle’de Cemin Kahvesi önündeki alanda olacağız. Bu güne kadar yalnız değildik, keşif günü de yalnız olmayacağımıza inancımız tamdır.”

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ