Reklam
Reklam

TATLIOĞLU: “DEVLET YATARAK YÖNETİLMEZ”

TATLIOĞLU: “DEVLET YATARAK YÖNETİLMEZ”
  • 29.09.2021
Reklam

Edirne programı kapsamında bugün Keşan’a gelen İYİ Parti TBMM Grup Başkanı ve Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, önce Keşan İlçe Başkanlığını ziyaret etti, ardından da Keşanlı muhtarlarla bir araya geldi.

Saat 10.30 sıralarında, İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, İYİ Parti Siyaset Akademisi Başkanı Mehmet Akalın ve İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir ile birlikte İYİ Parti Keşan İlçe Başkanlığına gelen Tatlıoğlu, burada İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe ve partili yöneticiler tarafından karşılandı.

Edirne ziyaretleri kapsamında durum tespit çalışmasını yapacaklarını ve bu konuları TBMM çatısı altında gündeme getireceklerini ifade eden İsmail Tatlıoğlu şunları söyledi: “Türkiye’nin tahıl ambarı olan Trakya bölgesinde çiftçilerimizle çeltik hasattı ile fiyatları, buğday ve diğer tahıl konusunda görüşmeler yapacağız. Bununla ilgili durum tespiti yapıp konuyu tekrar TBMM çatısı altında gündeme getireceğiz. Aynı zamanda esnafımızı ve küçük sanayicilerimizi ziyaret edeceğiz. Onlarla içinde bulunduğumuz durumu müzakere edeceğiz. İpsala Belediyemiz tarafından düzenlenen Kel Aliço Güreş etkinliğine katılacağız. İnşallah iki gün dolu dolu bir Edirne programı yapacağız. Bu vesileyle il başkanımıza, ilçe başkanımıza, Edirne teşkilatlarımıza çok çok teşekkür ediyorum.”

Açıklamasında Edirne’deki yurt sorununa da değinen Tatlıoğlu, “Bunu basın toplasında söyledim. ‘Partimizde birikmiş bir liste var. Sayın Erdoğan’a da göndereyim de bunlara yer bulsun.’ dedim. Sayın Orhan Çakırlar beyin hem de sayın değerli başkanımız Ekrem Demir beyin dışardan gelen yurt taleplerini karşılamak için telefonları susmuyor. Böyle bir şey yok. Devlet yolda öğrenmez. Devletin bir öngörüsü vardır. Nedir bu? Edirne’de Trakya Üniversitesinde var. Kaç öğrenci geleceği belli, kaç yurt olduğu da bellidir. Devlet yatarak yönetilmez. Bunun gereğini yapmak lazım.” dedi.

MUHTARLAR TOPLANTISI…

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı ve Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu ve beraberindeki heyet daha sonra Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi Konferans ve Tiyatro Salonu’nda köy ve mahalle muhtarları ile bir araya geldi.

“TRAKYA’DAKİ ÇİFTÇİ KOPUYORSA BU TÜRKİYE’NİN GERÇEKTEN TEMEL SORUNUDUR”

İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe’nin açış konuşmasından sonra konuşan İsmail Tatlıoğlu şöyle dedi: “Trakya’daki çiftçi kopuyorsa bu Türkiye’nin gerçekten temel sorunudur. Rakamlarda bunu gösteriyor. 2020 yılının başında çiftçimizin 2.6 milyar lira borcu var. Türkiye’de tarımda toplam 37 milyar olan borç bugün 65 kat artmış. Yani bu borç ortalama 170 milyar lirayı bulmuş. Bu piyasaya olan değil bankalara ve Tarım Krediye olan borçlar bunlar. Piyasaya olan borçlar için de 50 milyar daha eklediğimizde bu borç 220 milyar lira oluyor. 2018 yılından bugüne döviz yüzde 128, elektrik fiyatları yüzde 128, Üretici fiyatları yüzde 127, Gübre fiyatları yüzde 254, yem fiyatları yüzde 165 artarken, memur maaş zammı yüzde 49, çiftçi gelirleri ise yüzde 28 artmış.”

“ŞU ANDA TARIM KREDİYE GİDİP DE MAZOT, GÜBRE ALABİLECEK ÇİFTÇİ YOK”

Daha sonra söz alan Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kemik de şunları aktardı: “Yaklaşık 20 yıldır muhtarım. Sayın başkanım bizim artık çiftçi ile beraber bire bir mücadele etme zamanınız geldi. Artık sahaya inin. Vatandaşla, bu işin kökeni ile bu işin cefasını çekmiş insanlara görüsün. Bakın buradan çıkaracağımız dersler var. Ben size buradaki, Keşan’daki muhtarlar adına ve köylerdeki yetiştiriciler ile çiftçiler adına teşekkür ediyorum. Bir ilk olsun diyorum. Çiftçi veya vatandaş buluşması olsun. Vatandaşlarla bütünleşme toplantıları olsun. Bizim istediğimiz bunlar. Seçim zamanında ve diğer zamanlarda da herkes aynı şeyleri söylüyor. Şu anda gübre aldı başını gidiyor. Şu anda Tarım Krediye gidip de mazot, gübre alabilecek çiftçi yok. Bende diyorum ki; sizin vizyonunuz ne? Siz geldiğinizde neler yapabileceksiniz, bu işi nasıl çözebileceksiniz? Peki bu dolara, güreye siz nasıl dur diyeceksiniz?  Biz sizlerden bunları duymak istiyoruz.”

Toplantıda daha sonsa muhtarlara söz verildi bırakıldı.

İlk olarak söz alan Akhoca Köyü Muhtarı Emrullah Meriç, Hamzadere Barajı’ndan hala su alamayan köyler olduğunu vurguladı ve yıllardır yapılamayan Keşan-Enez kara yolunun önemini anlattı.

Meriç, “Gezmediğimi kapı kalmadı. Vana eksikliğinden köyler susuz kaldı. Bu konudaki sıkıntı çok büyük. Keşan-Enez kara yolu yıllardır yapılamadı. Yol demek istihdam demek. Yolun bir an önce yapılması gerekir.” diye konuştu.

Çelebi Köyü Muhtarı Ayşe Sever de herhangi muhtarlara bütçe ayrılması gerektiğine işaret ederek, “Muhtarlar kapı kapı para dilenmek zoruna kalmayacak.” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ