Reklam
Reklam

“TBMM AÇILIR AÇILMAZ, PERAKENDE YASASI GÜNCELLENMELİDİR”

“TBMM AÇILIR AÇILMAZ, PERAKENDE YASASI GÜNCELLENMELİDİR”
  • 01.10.2023
Reklam

Yeni yasama yılını 1 Ekim’de başladığını belirten Keşan Sebze Bakkallar ve Manavlar Esnaf Odası Başkan Vekili Mustafa Çakır, esnafın yeni yasama yılından beklentilerini değerlendirdi.

Yönetim kurulu üyeleri Faruk Nafiz Kılıç, Nedim Yaman ve oda genel sekreterimiz Yiğit Meriç’le birlikte, Izzetiye Mahallesi, Çamlıca köyü ve Bahçeköy’deki üyeleri ziyaret eden Çakır, şu değerlendirmeyi yaptı: “İlk önce TBMM açılır açılmaz, perakende yasası güncellenmelidir. Haksız rekabet önlenmelidir. Temel gıda ürünlerindeki fiyatların artışı enflasyonun artmasına neden oluyor. Hayat pahalılığını durduracak kurallar ve kanundur, gerisi yalandır. Hani nerede mahallemizin, köyümüzün, beldemizin esnafları, günün koşullarında mücadele edecek bakkal manav ve kasap kalmadı. Sokağımızda, pazarımızda, uzun ömürlü haftalara, günlere aylara, yıllara tutunamıyorlar. Ekonominin getirdiği enflasyon ve mahalle aralarına gelen zincirlerle yenik düşüyorlar. Küçük esnafı korumak istiyorsak, pazarcı esnafın, bakkalın ve manavın ayakta kalmasını istiyorsak rekabetin doğru ve iyi olması gerekiyor. Sağlıklı olması gerekiyor. O zaman fiyatta düşer, ekonomide rahatlar diye düşünüyoruz. Doğru ekonomi doğru fiyat rekabetidir.

Bu yasama yılından diğer beklentimizde bu bütçe görüşmelerinden önce yapılmalıdır.

9000’den 7200’e düşürülmesi istenen Bağkur gün sayılarının görüşülmesidir. Bakkal, pazarcı esnafının da prim günü düşecektir. Kanun teklifi meclisin açıldığında sunulmasını bekliyoruz. Bizim öngörümüz, emekli aylıkları prim sistemine göre yaptırılmalıdır. Asgari ücret üzerinden değerlendirilmemelidir. İnşallah bu fark kapanacaktır. Bizleri en mutlu eden bu ziyaretimizde bir üye arkadaşımızın oğlu Rüzgar’ın buyurun sıcak ekmek geldi ister misiniz diye sorması bizleri çok duygulandırdı. Küçük Rüzgar daha şimdiden babasının yanında dükkânlarındaki raf kokularına alışıyordu. 50 yıl öncesine beni götürdü rahmetli dedemin yanında leblebi tozu, cam şekerli günlerim aklıma geldi, o günleri yaşadım tekrar. Biz esnafların hayat mücadelesi tek basamaklı yaşlardan başlıyor. Büyüklerimizden öğrendiğimiz saygı ve sevgi hep içimizde var olacaktır.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ