Reklam
Reklam

TÜRK POLİS TEŞKİLATI 177. YAŞINDA

TÜRK POLİS TEŞKİLATI 177. YAŞINDA
  • 05.04.2022
Reklam

Türk Polis Teşkilatı’nın 177. kuruluş yıldönümü, tüm yurtta olduğu gibi Keşan’da da çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

Kutlama etkinlikleri, 8 Nisan 2022 Cuma günü Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve şehitler için Mevlid-i Şerif okutulmasıyla başlayacak. Yörüker Camisi’nde okunacak mevlit, saat 12.30’da başlayacak.

Aynı gün Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde resim sergisi açılacak. Öğrencilerin ‘Hayalimdeki Polis’ temalı resimlerin sergileneceği serginin açılışı, saat 10.00’da başlayacak.

10 Nisan 2022 Pazar günü ise Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından, çelenk sunma töreni yapılacak.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilecek ve Emniyet Müdürü Mehmet Tekin önderliğindeki ilçe emniyet mensuplarının katılacağı tören, saat 10.00’da başlayacak.

Keşan İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Tekin, Türk Polis Teşkilatı’nın 177. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenecek olan programlara Keşan halkını davet etti.

TÜRK POLİS TEŞKİLATI…

Türk Polis Teşkilatı modern anlamda 10 Nisan 1845 tarihinde İstanbul’da kuruldu. Halen 1937 tarihli ve 3201 sayılı Emniyet Teşkilat Kanunu’na dayanarak örgütlenmiş ve 1934 tarihli 2559 sayılı Polis Vazife ve Sâlahiyet Kanunu ile yetkilendirilmiş bir teşkilat olarak işlevini devam ettiriyor. İçişleri Bakanlığı’na bağlı bir genel müdürlük olan teşkilat merkezde daire başkanlıkları, taşrada İl ve İlçe Emniyet Müdürlükleri olarak örgütlenmiştir.

Kurulduğu 10 Nisan 1845 tarihinden bugüne kadar huzur ve düzenin sağlanması için görevini sürdüren Polis Teşkilatı, 10 Nisan’da kurulduğu için 10 Nisan’ı her yıl ‘Polis Günü’ olarak kutlar, içerisinde bulunduğu hafta ise ‘Polis Haftası’ olarak anılır.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ