Reklam
Reklam

VALİ CANALP: “TALEPLER FEVKALADE FAZLA”

VALİ CANALP: “TALEPLER FEVKALADE FAZLA”
  • 12.04.2022
Reklam

Keşan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Müteşebbis Heyeti Toplantısı, dün, Edirne Valisi Ekrem Canalp başkanlığında gerçekleştirildi.

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Konferans Salonu’nda yapılan ve saat 17.00’de başlayan toplantıya; Edirne Valisi Ekrem Canalp‘ın yanı sıra Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ile müteşebbis heyeti üyeleri katıldı.

Toplantıda ilk olarak Keşan Gıda İhtisas OSB Müdürü Erdem Başak gelinen süreçte ilgili sunum yaptı.

Sunumun ardından konuşan Vali Canalp da Edirne’de kurulmuş olan ve kuruluş aşamasında bulunan OSB’lerle ilgili bilgi verdi.

CANALP: “TAPUYU ALMAK BİZİM AÇIMIZDAN ANLAMLI VE ÖNEMLİDİR”

Keşan Gıda İhtisas OSB sürecinde son olarak yer tapularının alındığını ifade eden Canalp, “Bu tapuyu almak bizim açımızdan anlamlı ve önemlidir.” dedi.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu da tapunun oluşmasıyla, geri dönüşü olunmayan bir sürece girildiğini söyledi.

HELVACIOĞLU: “GERİ DÖNÜŞÜ OLMAYAN YOLA GİRDİK”

Tapusu alınan yerin 94 parsele ayrıldığını ve buralarda kurulacak işletmelerin ülke ekonomisine katkı sağlayacağı gibi Keşan’da da istihdam ihtiyacına büyük deva olacağını kaydeden Helvacıoğlu, “Geri dönüşü olmayan yola girdik. Bu başarı yoludur, beraberlik yoludur, bu Keşan’ın birlik beraberliğidir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Toplantı, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı’nın konuşmasıyla sürdü.

EK TEŞVİK PROGRAMINA DAHİL EDİLMEK İSTENİYOR

Müteşebbis heyetinin kurulduğu günden beri Keşan Gıda İhtisas OSB’nin kurulması anlamında çok hızlı bir çalışma yapıldığının altını çizen Şapçı, Haziran ayında gerçekleşecek olan ek teşvik programına dahil olabilmek için mücadele verdiklerini aktardı.

ŞAPÇI: “İNŞALLAH BU SENE BİTMEDEN İLK KAZMAYI VURACAĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUZ”

“İnşallah bu sene bitmeden ilk kazmayı vuracağımızı düşünüyoruz.” diyerek sözlerini sürdüren İsmail Şapçı, “OSB’miz tamamen doğa dostu olacaktır. Bu da hem ürünlerimize katma değer sağlamış, hem de doğamıza zarar vermemiş olacaktır. Hayırlısı olsun.” dedi.

TÜMER: “İNŞALLAH 94 TESİSİN DOLDUĞU GÜNLERİ DE GÖRÜRÜZ”

Şapçı’dan sonra müteşebbis heyeti üyelerinden Feridun Tümer de söz alarak şunları ifade etti: “Hayırlısı olsun. Bu süreçte Keşan çok mücadele etti buraya gelebilmek için. İnşallah 94 tesisin dolduğu günleri de görürüz.”

HELVACIOĞLU: “OSB’MİZİN DOLACAĞINDAN HİÇ KUŞKUNUZ OLMASIN”

Keşan Gıda İhtisas OSB’ye ciddi bir talep olduğunun altını çizen Başkan Helvacıoğlu, espri yaparak, “Devlet tiyatroları 3 dakikada dolarken, bizim OSB’miz de 11 dakikada dolacağından hiç kuşkunuz olmasın.” dedi.

CANALP: “OLUMSUZ ÖRNEKLERDEN BİRİSİNİN KEŞAN’DA YAŞANMASINA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

Toplantıda yeniden konuşan Vali Ekrem Canalp, OSB’nin boş kalmaması gerektiğine dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de yarım ya da çeyrek kapasiteyle çalışan OSB’ler var. OSB’ler dolu dolu olmalı ve ihtiyaç duyduğumuz istihdam bu şekilde oraya çıkmalı. Edirne OSB şu anda %100 dolu. Ancak o kadar çok reddettiğimiz yatırım talepleri oldu ki, dikkat edilmesi gerek hususlardan bir tanesi çevresel duyarlılık. Keşan OSB olarak aynı duyarlılığı burada da göstereceğiz. Birincisi OSB’mizi doldurup tam kapasiteyle çalıştıracağız. Ama <Gelsin de ne olursa olsun> demeyeceğiz. Çevremize OSB’lerle ilgili çok olumsuz örnekler var. Keşan’da bu olumsuz örneklerden birisinin yaşanmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Çevresel duyarlılığımızı her zaman göstereceğiz. Keşanlıların ve Edirnelilerin gurur duyacağı bir Gıda İhtisas OSB’nin ne şekilde olması gerektiğini güzel örneğini vereceğiz. Burası harikulade bir alan. Sırtını ormana dayamış, yanı başında gölet, diğer tarafı alabildiğince tarım arazisi olan bir yer. Bu coğrafyaya ve insanların yaşantısına zarar vermeyen ama insanların ekonomisine destek olan bir OSB kuracağız. Bunun için de seçici olacağız. Önümüzde hiçbir engel yok. Talepler fevkalade fazla. Bu taleplerin içerisinden en uygun olanlarını seçeceğiz.”

Toplantının sonunda Keşan Gıda İhtisas OSB Müteşebbis Heyeti üyelerine, sembolik olarak OSB’nin kurulacağı alanın tapuları verildi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ