Reklam
Reklam

VATANDAŞ SORUYOR: ‘BU NASIL KAPANMA?’

VATANDAŞ SORUYOR: ‘BU NASIL KAPANMA?’
  • 01.05.2021
Reklam

DİSK-AR (Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi)’ın hazırladığı tam kapanma raporuna göre, istihdamın yaklaşık % 61’ine denk gelen 16.4 milyon çalışanın kapanmadan muaf sektörlerde çalıştığı belirtildi.

29 Nisan’da başlayan tam kapanmanın ilk gününde yaşanan trafikteki araç yoğunluğunu görenler, ‘Bu nasıl kapanma?’ diye sordu.

COVID-19 salgınının yayılmasını önlemek için alınan 17 günlük tam kapanma kararının ilk gününde, ülke genelinde olduğu gibi Keşan’da da trafik yoğunluğu yaşanması, evinden dışarıya çıkamayan vatandaşın tepkisine neden oldu.

Gerek alınan kararlara saygı duymaları, gerekse para cezaları nedeniyle evlerinden çıkamayan ve işyerini açamayan vatandaşlar, dışarıdaki insan ve araç yoğunluğunu gördükçe çileden çıktı.

Güvenlik güçleri tarafından yapılan denetimlerde, araçlardaki kişilerin büyük bir bölümünü çiftçilerin ve kamu çalışanlarının oluşturduğu görüldü.

Denetlenen yayaların bir çok kişi ise banka, postane veya kamu dairesine gittiğini ya da alışverişe çıktığını savundu.

Cadde ve sokaklardaki araç ve yaya yoğunluğunu görenler, kaç kişinin kapanmadan muaf olduğu sormaya başladı.

DİSK-AR’ın hazırladığı tam kapanma raporuna göre, istihdamın yaklaşık % 61’ine denk gelen 16.4 milyon çalışanın kapanmadan muaf sektörlerde çalıştığı belirtildi. % 22’yi kapsayan 6 milyon çalışanın ise kısmen muaf sektörlerde görevli olduğu bildirildi. Raporda, ‘Genelgede 43 muafiyet bulunuyor. Sanayi ve inşaat işçileri ile hizmetler sektörünün birçok alt sektörü başta olmak üzere zorunlu olmayan mal ve hizmet üretiminde milyonlarca işçi çalışmaya devam edecek.’ şeklinde belirtildi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ