Reklam
Reklam

“YAKLAŞIK 3.7 MİLYON ÇALIŞAN BU ÖDENEKTEN FAYDALANDI”

“YAKLAŞIK 3.7 MİLYON ÇALIŞAN BU ÖDENEKTEN FAYDALANDI”
  • 12.04.2021
Reklam

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası yöneticileri, bugün düzenledikleri basın toplantısında, mart sonu itibariyle sona eren kısa çalışma ödeneğinin devam ettirilmesini istedi.

Keşan TSO Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya; Keşan TSO Meclis Başkanı Orkun Özkaya, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkan yardımcıları Murat Arıkan ve Kadir Mutaf katıldı.

Toplantıda ilk olarak konuşan Orkun Özkaya, yaklaşık bir yıl önce başlayan kısa çalışma ödeneğinin mart ayı sonu itibariyle sona erdiğini belirterek, ödeneğin iş dünyasında etkili olduğunu ve bu nedenle yılsonuna kadar devam ettirilmesi gerektiğini kaydetti.

Salgında işletmelerin büyük ölçüde etkilendiğini kaydeden Murat Arıkan, pandemi döneminde her 5 kişiden 1’inin işsiz kaldığını söyledi.

“YAKLAŞIK 3.7 MİLYON ÇALIŞAN BU ÖDENEKTEN FAYDALANDI”

Pandemi döneminde hayta geçirilen kısa çalışma ödeneğinin işletmelere büyük bir katkı sağladığını dile getiren Arıkan, “Yaklaşık 3.7 milyon çalışan bu ödenekten faydalandı. Yüksek riskli bölgede olduğumuz için yasaklar devam ediyor ve ticaret anlamında yeterli hareketlilik yaşanmıyor. Özellikle hizmet sektöründeki işletmeler olumsuz etkileniyor. Kısa çalışma ödeneği en az 6 ay hatta yılsonuna kadar devam etmesi ve ivedilikle yeniden hayata geçirilmesi olmazsa olmaz. Ödeneğin tekrar verilmesi gündeme gelmezse 1.3 milyon kişinin daha işsiz kalacağı konuşuluyor. İşverenler olarak istihdamı devam ettirmek için elimizi taşın altına koyduk ancak hizmet sektörü başta olmak üzere hepimiz zor durumdayız.” dedi.

“İŞLETMELERİN YENİDEN PAKET SERVİSE GEÇMELERİ DE İŞ KAYBINA NEDEN OLACAK”

Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Mutaf da şunları ifade etti: “Bu süreçte yaklaşık 4 buçuk milyon kişi iş kaybına uğradı. Bunların %85’i kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılarak kısmen de olsa işlerine devam etti. Kısa çalışma ödeneğinin son bulmasıyla işten çıkarılmaların başlaması yaklaşık 1.3 milyon kişinin işten ayrılması iş dünyasında konuşuluyor. Pandeminin yeni tedbirlerle devam edeceğini düşünürsek sektör temsilcileri olarak bir uyarıda bulunmak istiyoruz. En azından yılsonuna kadar ödeneğin devam etmesi işletmelerin ayakta kalabilmesine bir nebze de olsa katkı sağlayacaktır.

Yerel işletmeleri göz önüne alırsak bölgemiz turizm sezonu ile hareketlenen bir bölge olduğu için ciro kaybı desteklerinden de yararlanamadık. Yaz sezonun da işletmelerimiz açıktı ama kış sezonunda faaliyetlerine devam edemedi. Ramazan ayı itibariyle yasakların tekrar gelmesi ve işletmelerin yeniden paket servise geçmeleri de iş kaybına neden olacak. Kısa çalışma ödeneğinin yılsonuna kadar uzatılmasını talep ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ