Reklam
Reklam

“YAPILAN DÜZENLEMELERİN YETERLİ OLMADIĞI GÖRÜŞÜNDEYİZ”

“YAPILAN DÜZENLEMELERİN YETERLİ OLMADIĞI GÖRÜŞÜNDEYİZ”
  • 02.03.2022
Reklam

Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanı Hasan Kocaman, perakende yasası ile ilgili atılan adımların biran önce hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Küçük ve orta ölçekli esnafın ayakta kalabilmesi için zincir marketlerde bazı ürünlerin satışının yasaklanmasını içeren ve ‘Perakende Yasası’ olarak dile getirilen düzenlemenin bir süre önce TBMM’de ele alındığı yönünde açıklamaların yapıldığını hatırlatan Kocaman, esnafların hala bu düzenlemenin biran önce hayata geçirilmesini adete dört gözle beklediğini kaydetti.

“BİZLER BU ŞİKAYETİ DİLE GETİRMEYE BIKTIK”

Esnaf temsilcileri olarak uzun bir süredir bu konuya dikkat çekerek, bahse konu düzenlemenin biran önce hayata geçirilmesinin, yerel esnaflar adına önemli bir adım olacağını vurguladıklarını bildiren Hasan Kocaman, “Sayın yetkililer; bizler bu şikâyeti dile getirmeye bıktık. Zincir marketlerde dayanıklı tüketim malzemelerinin örneğin tuhafiye, ayakkabı, züccaciye, kırtasiye gibi birçok ürününün satılmamasını içeren bir yasa hazırlanarak TBMM’de görüşüldüğünü biliyoruz. Ancak nedendir bilmiyoruz; bir türlü hayata geçemiyor. Bir taraftan enerji fiyatları, bir taraftan kur farkları, bir taraftan zincir marketler esnafımızın belini büküyor.” dedi.

“AKSİ HALDE ESNAFIMIZ HIZLA YOK OLUYOR”

Esnafın yaşadığı bu tür olumsuzluklar karşısında yaz mevsiminden de çok umutlu olmadıklarını vurgulayan Hasan Kocaman, açıklamasını şu sözleriyle tamamladı: “Çünkü girdi maliyetleri oldukça yüksek. Sattığımız ürünü aynı fiyata yerine koyamıyoruz. Bırakın aynı fiyata almayı, sattığımız fiyatın üzerine yüzde 50 fark vererek alıyoruz. Dolayısıyla alacağımız ürün adedi düşüyor. Yeni sezona hazırlanan esnafımızın bu gibi konulardan sıkça şikâyet eder oldu. Bu perakende yasasının bir an önce çıkması gerekir. Aksi halde esnafımız hızla yok oluyor. Yapılan düzenlemelerin yeterli olmadığı görüşündeyiz.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ