Reklam
Reklam

YAZLA: “EĞİTİM ÖNEMLİ, SAĞLIK HAYATİ”

YAZLA: “EĞİTİM ÖNEMLİ, SAĞLIK HAYATİ”
  • 02.02.2021
Reklam

Eğitim-İş Keşan Temsilcilik Başkanı Erol Yazla, 15 Şubat’ta başlayacak yüz yüze eğitim ile ilgili açıklama yaptı.

Yüz yüze eğitimin tüm önlemleri alınarak başlaması gerektiğine dikkat çeken Yazla, “15 Şubat’ta köy okullarında eğitim ve öğretimin başlamasına, 1 Mart’ta ise sınava girecek olan 8. ve 12. sınıflar ile ilkokullar ve özel eğitim okullarının açılmasına karar verilmiştir. Yüz yüze eğitim kararının il bazlarında farklılaşabileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı, vaka sayısında artış gözlemlenen illerde bu kararın gözden geçirileceğini not düşmüştür.

Ancak Büyük şehir statüsündeki tüm köyler mahalle olduğu için bu okulların köy okulu statüsünde olmadığını göz ardı etmemek gerek. Ülkemizdeki tüm büyük şehirlerde  köy okulu bulunmamaktadır. Büyük şehir mahalleleri bu uygulamanın neresinde yer almaktadır.” dedi.

“ŞU ANA KADAR HERHANGİ RESMİ BİR YAZI ULAŞMADI”

Bunun yanı sıra büyük şehir statüsünde olmayan birçok il ve ilçemizde kapanan köy okullarının birçoğunun merkeze taşındığına işaret eden Erol Yazla, şunları dile getirdi: “Tüm bunlar düşünüldüğünde 15 Şubat’ta Türkiye genelinde kaç okul açılacakıtır? Süreç ve konu ile ilgili okul/ kurumlarımıza şu ana kadar herhangi bir resmi yazı ulaşmamıştır.

Uzaktan eğitimde bir türlü çözüm iradesi gösterilmediği için kronikleşen sorunlar yüzünden eğitimde fırsat eşitsizliği bu dönemde hat safhaya çıkmıştır. Yine bu dönemde milyonlarca öğrencimizin eğitime ulaşamadığını biliyoruz. Yüz yüze eğitime büyük önem versek de, ülkede her gün 200’e yakın insanımızı canından eden salgın tehlikesi varken, bu adımın gerekli önlemler alınmadan atılmasını toplum sağlığına aykırı bulmaktayız.

Aşılama için geç kalınan öğretmenlerin, öğrencilerle iç içe olması, hayati risk teşkil edecektir. Bu durum sadece öğretmenlerin ve öğrencilerin değil toplum sağlığını tehlikeye atacaktır. Öğretmenler aşılanmadan alelacele başlatılacak bir yüz yüze eğitim dönemi, Koronavirüse istediği kuluçka zeminini sağlayacaktır.              

Yüz yüze eğitime geçilmesi özellikle bu sınıflar için şarttır ama bu geçişin sağlanabilmesi için sınıflardaki sayıyı minimum tutmak, okulu düzenli şekilde dezenfekte etmek gibi hayati adımlar atılmalıdır.”

“EĞİTİM ÖNEMLİ, SAĞLIK HAYATİ”

Eğitimin önemli, sağlığın ise hayati olduğuna da kayıt düşen Yazla, şunları ifade etti: “Yüz yüze eğitime geçilmesi için aşılma sürecinin (en azından öğretmenler açısından) tamamlanması şarttır. Okullara kadrolu temizlik personeli atanması, tüm okullara gerekli hijyen malzemelerinin periyodik olarak teslim edilmesi, hijyen kurallarına uyulup uyulmadığının sıkça denetlenmesi gerekmektedir. Okulların, sınıfların, okul bahçelerinin fiziki durumları gözetilerek metrekareye düşecek insan sayısına dair düzenlemeler yapılması şarttır. 

Bizler bir an önce öğrencilerimize, öğrencilerimiz de eğitime kavuşmayı istiyor ancak kimsenin yanlış eğitim ve sağlık politikaları yüzünden hayatını kaybetmesini istemiyoruz!”

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ