Reklam
Reklam

YİĞİT: “BİZLER EN BASİT AMA EN GERÇEKÇİ HALİYLE, ATEŞ KAHRAMANLARIYIZ”

YİĞİT: “BİZLER EN BASİT AMA EN GERÇEKÇİ HALİYLE, ATEŞ KAHRAMANLARIYIZ”
  • 29.09.2020
Reklam

25 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında kutlanan İtfaiye Haftası’nın 306. kuruluş yıldönümü nedeniyle Keşan Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü tarafından kutlama programı gerçekleştirildi.

Bugün saat 12.00 sıralarında başlayan ve Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen törene; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Belediye Başkan yardımcıları Nuran Uslu, Mustafa Altay, Mahmut Yıldırır, Ali Yılmaz, MHP Keşan İlçe Başkanı Adnan İnan, Belediye Meclisi üyeleri ve muhtarlar katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi.

Çelenk sunumunun ardından İtfaiye Müdürü Savaş Yiğit, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Yiğit konuşmasında şunları dile getirdi: “Bizler en basit ama en gerçekçi haliyle; mütevazi olunmayacak şekilde ateş kahramanlarıyız. Büyük fedakarlığı ve özverisiyle tanınan köklü İtfaiye Teşkilatımızın 306. yılını kutluyoruz. Bizler her yıl İtfaiye Haftası sebebiyle tüm vatandaşlarımızı yangına karşı çok daha dikkatli ve bilinçli olmaya davet ediyoruz. Peki yangın nasıl çıkıyor; sigaranın söndürülmeden atılmasından, orman ve korularda yakılan ateşin iyice söndürülmeden bırakılmasından, özetle yeterli tedbir alınmamasından çıkıyor. Alacağımız küçük tedbirler ve dikkatli davranışlar can ve mal kaybımızı azaltacak; değerli ormanlarımızı, evlerimizi, malımızı ve doğal güzelliklerimizi koruyacaktır. Biz Keşan Belediyesi İtfaiyesi olarak ekip halinde her zaman hazır vaziyetteyiz. 24 saat esasına göre görev yapmaktayız. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerini en üst düzeyde sağlayabilmek için Sayın Başkanımız Mustafa Helvacıoğlu’nun bizlere verdiği güç, destek ve talimatları doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Herkesin kaçtığı, bulunmak istemediği olaylara arkadaşlarım can kurtarmak için hiç çekinmeden gidiyor. Çünkü arkadaşlarım can kurtarmanın ne kadar önemli olduğunun bilinci ile hareket ediyorlar. Bir şehrin itfaiyesi ne kadar iyi olursa olsun, itfaiyenin başarısı, vatandaşlarımızın aldığı yangın güvenlik önlemlerine ve yangından korunma konusundaki bilgi seviyesine bağlıdır. Tedbir almak, yangını söndürmek kadar önemlidir. Lütfen sizlerden çok rica ediyoruz;110 yangın ihbar hattını lüzumsuz yere meşgul etmeyelim. İtfaiye bir aile gibidir, bir sevgi yuvasıdır. Bir kez içine girerseniz sizi büyüler, bir daha ayrılamazsınız. Bu zor mesleği yıllardır başarıyla icra eden fedakar ve cesaretli tüm mesai arkadaşlarıma canı gönülden teşekkürlerimi sunuyor, İtfaiyecilik Haftası’nı tebrik ediyorum.”

İTFAİYE TEŞKİLATIMIZ, KUTSAL BİR VAZİFE İFA ETMEKTEDİR

Yiğit’ten sonra İtfaiyecilik Haftası ile ilgili konuşan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu da şunları söyledi: “25 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında kutlanan İtfaiyecilik Haftası nedeniyle bugün bir aradayız. Sadece yangınlarda değil, sel ve depremler gibi tüm doğal afetlerde de İtfaiye Teşkilatımız, kutsal bir vazife ifa etmektedir. Biliyoruz ki itfaiyecilik, son derece meşakkatli, sabır, donanım ve eğitim isteyen en zor mesleklerden biridir. Halkımızın can ve mal güvenliği için canla başla çalışan itfaiyemiz dönemimizde; araç, ekipman, personel ve donanım anlamında modern bir yapıya kavuşmuştur. Biz biliyoruz ki, eğer bir canı kurtarmaya vesile olabilirsek, bir malın zarar görmemesine vesile olabilirsek, bizden bahtiyarı yoktur. Bunun bilinciyle; gözünü kırpmadan alevlerin içinde bir can varsa onu kucaklayan, gözü kara itfaiyeci kardeşlerimize özverili çalışmalarından dolayı huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Temennimiz afet olmasın, yangın olmasın, deprem olmasın, su baskını ve kazalar olmasın, ama olduğunda da itfaiyemiz orada olsun. Bölge halkının canı ve malı için üstün gayret gösteren tüm itfaiye teşkilatımıza görevlerinde başarılar diliyor, bu düşüncelerle; vatandaşlarımızın canının ve malının emanetçisi tüm itfaiyeci kardeşlerimizi en içten dileklerimle kutluyorum.”

Ardından İtfaiyecilik Haftası ile ilgili hatıra fotoğrafları çekilerek, günü sembolize eden hediyelikler dağıtıldı.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ