Reklam
Reklam

YÜZLERCE ENEZLİ BUGÜN ŞEHİTLER KÖYÜNDE BİR ARAYA GELDİ

YÜZLERCE ENEZLİ BUGÜN ŞEHİTLER KÖYÜNDE BİR ARAYA GELDİ
  • 22.03.2022
Reklam

Enez ilçe sınırları içerisinde yer alması planlanan “Bentonit Ocağı Kapasite Artışı, Kırma-Eleme, Öğütme Ve Paketleme Tesisi İlavesi Projesi” ile ilgili bugün, Şehitler köyünde eylem yapıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ÇED, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden yapılan duyuruda; projeyle ilgili ÇED sürecinin başlatıldığı ve halkın görüşüne açıldığı bildirilmişti.

Konuyla ilgili bugün saat 13.30’da yapılan toplantıya; CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, İl Genel Meclisi’nin CHP’li Enezli üyesi Şenol Kılıç, CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Gegeoğlu, CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, bazı CHP’liler, Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, Enez’in bazı STK temsilcileri, köy muhtarları ile vatandaşlar katıldı.

Yaklaşık 700 kişinin katıldığı toplantıda, vatandaşlar ellerindeki pankartlarla projeye karşı olduklarını belirtti.

Toplantıda konuşmacılar, sulu tarıma açılmak üzere olan bu verimli toprakların bentonit ocağı açılarak talan edilmesine müsaade etmeyeceklerini bildirdi.

Toplantıda konuşan Şenol Kılıç, “Bu züccaciye dükkanına fillerin girmesi gibi bir şey. Her taraf delik deşik olacak köstebek yuvasına çevirecekler. Tarım bitecek, hayvancılık bitecek, arıcılık bitecek, ormanlar meralar zarar görecek.” diyerek, ocakların açılması istenen yerin 4 köyün ortasında ve köylere çok yakın olduğunu belirterek, tozdan, topraktan insanların evlerinde oturamayacağını kaydetti.

Ayrıca toplantıda, “3-5 kişi zengin olsun, köşeyi dönsün diye topraklarımızı köylerimizi teslim etmeyeceğiz, buna müsaade etmeyeceğiz. Bu çevre ve doğa katliamına ‘Dur!’ diyeceğiz. Yüzlerce dilekçe toplandı. Buradaki halkı görüyorsunuz, hepimiz bu işe ‘Dur!’ demek için buradayız.” denildi.

Edirne İl Genel Meclisi’nin CHP’li üyesi Şenol Kılıç ise proje sahibince ÇED çalışması istenilen alanların Çandır-Şehitler-Işıklı-Sütçüler-Hasköy ve Yazır köylerini yakından ilgilendirdiğini belirtip, ilk andan itibaren çalışma başlatarak, ilgili kişileri örgütleyerek, toplantının yapılmasında büyük rol oynadı.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ