Reklam
Reklam

ZIPKINKURT: “EDİRNE’NİN EKONOMİSİNİ, TURİSTLERİN GELMESİYLE TOPARLAYABİLİRİZ”

ZIPKINKURT: “EDİRNE’NİN EKONOMİSİNİ, TURİSTLERİN GELMESİYLE TOPARLAYABİLİRİZ”
  • 25.04.2021
Reklam

Edirne’de koronavirüs nedeniyle işleri olumsuz etkilenen esnaflar, turistlere PCR testi maliyetlerinde kolaylık sağlanmasını istiyor.

Edirne Terziler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hakan Fındıklı, yaptığı açıklamada, koronavirüsün tüm dünyayı etkileyen, toplumsal hayatın birçok alanını derinden sarsan, dünya ekonomisini alt üst eden bir hastalık olduğunu belirtti.

Pandemiden olumsuz etkilenen ekonominin yansımalarının en çok küçük ölçekli esnaflar üzerinden anlaşıldığını vurgulayan Fındıklı, salgının bir çok esnafın işlerini aksattığını bildirdi.

Edirne esnafının, özellikle de en çok turistin ziyaret ettiği Bedesten, Alipaşa ve Arasta çarşılarındaki esnafların salgından olumsuz etkilendiğini ifade eden Fındıklı, şunları söyledi: “Edirne’deki ekonomi, büyük ölçüde Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen turistlere bağlıdır. PCR testi zorunluluğu nedeniyle, Bulgaristan’daki test ücretinin 450 TL olduğu, Türk tarafında 250 TL civarında bir rakam olduğu ve bu rakamların gelen turistlere yüksek gelmesi sebebi ile Edirne’ye Bulgaristan ve Yunanistan’dan turistler gelememektedir. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, düşük maliyetle Edirne’ye gelen turistlere PCR testi yapılabileceğini ifade etmiştir. 10 dakikada sonucu alınabilen, maliyeti 40 TL civarında. Personel gideri ile beraber yaklaşık 80-90 TL’ye mal olacak. Bu kitlerin bizde de kullanılma imkanı doğarsa Edirne’nin ekonomisini, turistlerin gelmesiyle toparlayabiliriz diye düşünüyorum.” (AA)

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ