Reklam
Reklam

19 KASIM’DAN İTİBAREN CUMA NAMAZLARI YENİDEN 16 REKAT KILINACAK

19 KASIM’DAN İTİBAREN CUMA NAMAZLARI YENİDEN 16 REKAT KILINACAK
  • 16.11.2021
Reklam

Keşan İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, cami ve mescitlerde kılınan namazlar ile ilgili yeni uygulama talimatı verildiğini bildirdi.

Yiğit, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş imzasıyla gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildiğini kaydetti: “COVID-19 kapsamında vatandaşlarımızın sağlığını korumak amacıyla 13 Mart 2020 tarihinden itibaren cami ve mescitlerde Diyanet İşleri Başkanlığınca gerekli tedbirler alınmış, gerek din görevlilerimiz, gerekse vatandaşlarımız tarafından konuya gereken hassasiyet gösterilmiş, ilgili kurumlarca malum olduğu üzere cami ve mescitlerde salgın kaynaklı problem yaşanmamıştır. Kış şartları sebebiyle açık alanlarda namaz kılma imkanı kalmaması, ülke genelinde 18 yaş ve üstü nüfusun büyük oranda aşılanması ve toplumumuzun salgın tedbirlerine riayet konusunda alışkanlık kazanmış olması göz önünde bulundurularak yeni düzenleme yapılması gerekli görülmüştür. Bu itibarla temizlik ve maske kurallarına uyulmak kaydıyla cami ve mescitlerde cemaatle kılınan farz namazların normal saf düzenine göre eda edilmesi hususunu rica ederim.”

Ayrıca görevlisi olmayan köylere ulaşmak üzere merkezi ezan sisteminin devam ettiğini belirten Müftü Yiğit, “Bundan böyle her din görevlisi camilerinde ezanları kendisi okuyacaktır. Uygulama Keşan’da başlanmış olup, 19 Kasım 2021 Cuma gününden itibaren ilçemiz genelindeki tüm camilerde salgın döneminde 10 rekat kılınan Cuma namazları tekrar 16 rekat olarak kılınmaya devam edecektir.” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ