Reklam
Reklam

20 BİN İMZANIN TOPLANMASI HEDEFLENİYOR

20 BİN İMZANIN TOPLANMASI HEDEFLENİYOR
  • 21.03.2022
Reklam

Belkoop Konutları karşısında bulunan ve yeniden faaliyete geçirilen taş ocağına, tepki büyüyor.

Keşan Kent Konseyi ve Keşan Kent Çevre Ekoloji Platformu tarafından, bugün taş ocağı önünde basın açıklaması düzenlendi.

Saat 15.30 sıralarında başlayan basın açıklamasına; CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Keşan Kent Çevre Ekoloji Platformu yetkilileri ve mahalle sakinleri katıldı.

Ellerindeki dövizlerle, taş ocağının bulunduğu alana yürüyen mahalle sakinleri, “Mahallemize taş ocağı istemiyoruz.” diyerek slogan attı.

Yürüyüşün ardından taş ocağının bulunduğu alanda basın açıklaması düzenlendi.

Basın açıklamasını Keşan Kent Çevre Ekoloji Platformu Sözcüsü Saliha Kafalı okudu.

“TAŞ OCAĞI YENİDEN AKTİF HALE GETİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR”

20 yıl önce izin ve ruhsatları DSİ ve Karayolları ile özel bir şirkete ait olan taş ocakları şehir içinde kaldığı, çevreye ve insan sağlına zarar verdiği için Keşan Belediye Başkanlığı’nın müracaatı üzerine ilgili bakanlıkça izin ve ruhsatları iptal edildiğini hatırlatan Kafalı, “Aynı taş ocağı hukuk tanımaz bir şekilde BOTAŞ tarafından yeniden aktif hale getirilmeye çalışılıyor. Bu herkes tarafından çok iyi bilinmeleridir ki bizler Yeni Mahalle halkı ve Keşanlılar olarak buna izin vermeyeceğiz. Bizleri en çok üzen 2 Mart 2022 tarihinde Edirne Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğünün web sitesinin duyurular bölümünde Proje Tanıtım Dosyasını yayımlayan ve ÇED sürecinin başladığını duyuran Edirne Valiliğinin 3 Mart 2022 tarihinde ‘ÇED gerekli değildir’ kararını verip yayımlamasıdır. Bu durum ÇED yönetmeliğine de ilgili yasalara da aykırıdır. Valilik biz Keşanlılara, özellikle taş ocağı çevresinde yaşayan mahalle halkına söz konusu dosyaya itiraz etme bir yana incelememize dahi fırsat vermemiştir. Proje Tanıtım Dosyasına göre; izin ve ruhsat 5 yıllığına alınıyor ve bizlerin bu duruma sessiz kalmamız isteniyor. Hele hele taş taşıyan ağır tonajlı kamyonların güzergâhı hiç ama hiç kabul edilecek durum değildir.” dedi.

“BALKONLARIMIZDA ÇAMAŞIR KURUTAMIYORUZ”

Saliha Kafalı açıklamasına şöyle devam etti: “Güzergâh zincir market yanından başlayıp, Atatürk Bulvarından,  Ali Kale ve Kardeşleri Okulunun önünden geçerek Sarıkız Konakları yanından ana yola çıkıyor. Bu güzergâh aynı zamanda sürücü adaylarının eğitim ve sınav güzergâhıdır. Bizler bu duruma sessiz ve duyarsız kalmıyoruz ve kalmayacağız da. Bu günden başlayarak tüm yasal ve anayasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Yeter artık! Balkonlarımızda çamaşır kurutamıyoruz. Hastalarımız var. Bebelerimiz var. Yaşlılarımız var. Sabahın saat sekizinde ekskavatör halk diliyle hilti ve yükleyici kepçe sesleriyle uyanıyoruz. Oysa çoluk çocuklarımızla sessiz, temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamak istiyoruz. Bu bizlerin anayasal hakkıdır. Ancak, şuan bu hakkımıza resmen kast ediliyor.

“HAYDİ KEŞAN, EL ELE VERELİM, SESİMİZE SES, GÜCÜMÜZE GÜÇ OLALIM!”

Genel ve yerel yöneticilerimizden, sessiz, temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamak istediğimizi duymalarını ve bu hakkımızı güvence altına almalarını bekliyoruz. Evlerinizin yanında taş ocağı, okul yollarınızda hafriyat kamyonları istemiyoruz. Gürültüsüz, temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamak istiyoruz. Tüm Keşanlılara çağrımızdır; haydi Keşan, el ele verelim, sesimize ses, gücümüze güç olalım! Mahallemize taş ocağı istemediğimizi hep birlikte gür bir sesle haykıralım. Mahallemize taş ocağı istemiyoruz, istemiyoruz, istemiyoruz!”

“20 BİN İMZANIN TOPLANMASINI HEDEFLİYORUZ”

Daha sonra konuşan Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz de “Taş ocağının faaliyetine devam etmemesi için imza toplanıyor. 20 bin imzanın toplanmasını hedefliyoruz. Bunun yanı sıra avukatımız tarafından yürütmenin durdurulması istemiyle dava açılacak.” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ