Reklam
Reklam

20 TEMMUZ ENEZ’DE EĞİTİM İÇİN YENİ BİR SAYFA …

20 TEMMUZ ENEZ’DE EĞİTİM İÇİN YENİ BİR SAYFA …
  • 04.07.2019
Reklam

20 Temmuz Cumartesi günü Enez Ortaokulu ve Lisesinde okumuş, mezun olsun olmasın bu okuldan feyz almış eski öğrenciler Enezde buluşacaklar. Klasik anlamıyla bu Pilav Gününde hasret giderilecek ve anılar tazelenecek. İyi ama 20 Temmuz’dan ve eski öğrencilerimizden beklenen bu kadar mı? Bu toplantı bir eğitim seferberliğine, yeni bir Enez Eğitim modeline dönüştürülemez mi? 20 Temmuzda Enez’in “EĞİTİMDEKİ MAKUS TALİHİ”ni değiştirmek için yeni bir güç yaratılamaz mı?

***

Eğitim konusu çok ayaklı bir sistemdir. Öğrenciler, öğretmenler, yöneticiler, okul Aile birlikleri bu sistemin ayaklarıdır. Bu okulda yetişen ve mezun olanlar ise hem bu sistemin çok önemli bir ayağı hem de o kentte eğitime verilen önemin aynasıdır. Geriye bakıp yetiştirilen insanlara bakarak, eğitimde ne kadar başarılı ya da başarısız olduğumuzu rahatça görebiliriz. Bu aynadan bakıldığında Enez Lisesi, özellikle 70’li yılların sonlarında, 80’li yılların başlarında öğrencilerini Boğaziçi, İTÜ, ORTADOĞU, Hukuk Fakültesi, Hava Harp Okulu gibi zamanımızın en önemli okullarına gönderebilecek bir dönemi yaşamıştır. Demek ki o yıllarda tüm olumsuz koşullara rağmen Enez’de bir şeyler mümkün olabilmiş, Enez’e doğru dürüst yol bile yokken bu başarılar sağlanabilmiştir.

***

İyi de şimdi niye olmuyor, niye böylesi başarılar yaşanamıyor, Enez Ortaokul birincisinin bile doğru dürüst bir liseyi kazanamadığı, kaymakamın ve Milli Eğitim Müdürünün dahi şikayetçi olup çaresizliklerini ifade ettikleri bugünkü eğitim sisteminde, başarı(sızlık) seviyesinde nedir eksik, olan, yanlış olan? İşte hep beraber tekrar tekrar düşünerek çözmemiz gereken sorun budur. Bu konuda bu okullardan feyz alan Enezin çocuklarının, Enez’e olan borçlarını ödemeleri için de yapmaları gereken çok önemli işler ve sorumlulukları vardır.

***

20 Temmuz buluşması bu nedenle çok önemli bir kavşaktır. Yukarıda saydığımız gibi ülke çapındaki çok önemli eğitim kuruluşlarından ya da sağlık, eğitim başta olmak üzere pek çok okuldan mezun olmuş, bu okullardan ve sonraki zamanlardaki çalışma yaşamlarından edindikleri deneyimlerinden, görgülerinden yararlanabileceğimiz yüzlerce insanımız olduğunu hesaplıyoruz. Bu birikimi Enez’e taşımamız çok önemli. Bu nedenle 20 Temmuz da çok önemli. Umarım bu toplantı bir muhabbet ve laylay lom toplantısı olup, geçip gitmeden sonsuza kadar sürecek bir kurumlaşmaya dönüştürülür, bir Dernek çatısı altında toplanıp Enez Eğitimine sağlam ve süreklilik sağlayan yeni bir ayak oluşturulur…

***

20 Temmuzda, sadece tüm eski öğrencileri değil, ilkokuldan lisesine kadar Enez’de eğitime katkı sunmuş tüm öğretmenleri, yöneticileri, çalışanları, bu okullarda Aile Birliklerinde görev yapmış tüm velileri, hiçbir özelliği ve ilişkisi bulunmasa bile Enez Eğitim sürecine katkı vermek isteyen herkesi  Enezde görmek istiyorum. Enezli sayılmanın sadece kimlik kartı ile olmadığını göstermelerini diliyorum.

Lafla peynir gemisi yürümüyor. Güzel olması istenen her şey ilgi istiyor, bilgi istiyor, emek istiyor, sevgi istiyor, güç istiyor… Bu nedenle 20 Temmuz buluşmasını çok önemsiyorum…

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ