Reklam
Reklam

“5 YIL ÖNCE SÖZLEŞMESİ BİTMİŞ VE 5 YILDIR DA KİRA ÖDEMİYOR”

“5 YIL ÖNCE SÖZLEŞMESİ BİTMİŞ VE 5 YILDIR DA KİRA ÖDEMİYOR”
  • 25.10.2021
Reklam

Keşan Belediyesi Hukuk İşleri Müdürü Av. Orkan Özkaya, Keşan Belediyesinin Sebze Meye Hali’ndeki iş yerlerine yönelik olarak gerçekleştirdiği 2021 yılı kira güncellemesi sonrası, yüksek artış yapıldığı iddiasında bulunan ve habere konu olan kişinin 2016 yılından buyana 5 yıldır sözleşmesiz iş yerinde faaliyet gösterdiğini ve 5 yıldır da kira ödemediğini belirtti.

“5 YIL ÖNCE SÖZLEŞMESİ BİTMIŞ, 5 YILDIR KİRA ÖDEMİYOR VE YAPILANDIRMADAN YARARLANMIYOR”

Av. Orkan Özkaya, kira bedeli artışı konusunda kiracılarını yasal zeminde koruduklarını belirterek, yüksek artış yapıldığı iddiasında bulunan ve habere konu olan kişinin tüm çağrılara rağmen dönem dönem yapılan yapılandırma uygulamalarından yararlanmadığını da söyledi.

Keşan Belediyesi Yönetiminde bulunan Keşan Yaş Sebze ve Meyve Hali ile ilgili basında yer alan ve gerçeği yansıtmayan yüksek kira artışları iddialarına ilişkin olarak, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına konu ile ilgili bir açıklama gereği duyduklarını belirten Av. Orkan Özkaya, iddia edilen kira artış oranının ortalama %20 olduğunu belirtti.

“YILLIK KİRA GELİRİ 486 BİN TL, PERSONEL GİDERİ 720 BİN TL”

Kira sözleşmesini 2016 yılından bu yana güncellemeyen bir esnafın, kira artış oranın %60 olarak yapıldığını iddia etmesi üzerine kamuoyunu bilgilendirmek istediklerini ifade eden Av. Orkan Özkaya, şunları kaydetti: “Keşan Belediyesi Yaş Sebze ve Meyve Hali’nde toplam 56 adet işletmemiz mevcut. Bu işletmelerden 28 tanesinin sözleşme süreleri son bulmuştur. Bunların içinden 13 tanesi sözleşmesini yenilemiş, 15 tanesi de sözleşmelerini yenilemeleri için tebligat yapılmıştır. 55 adet işyerinin toplam yıllık kira tahakkuk miktarı 486 Bin TL. iken Belediyemizin mevcutta toplam kira alacağı ise 400 Bin TL’dir. Belediyemizin Yaş Sebze ve Meyve Hali’nde çalışan personel gideri ise yıllık 720 Bin TL’dir.”

KİRA SÖZLEŞMESİ OLMADIĞI GİBİ, 2016 YILINDAN BU YANA DA KİRA GÜNCELLEMESİ YAPMAMIŞTIR”

Açıklamasının devamında, 2016 yılından bu yana kira sözleşmesini güncellemeyen iş yerleri için 2021 rayiçlerine göre kira belirlemesi yapıldığını ve aradaki bu farkın sanki yıllık %60 artış yapılmış gibi yansıtıldığını ifade eden Özkaya, sözlerine şöyle devam etti: “Sözleşmesi biten 28 adet iş yerinin şu anki aylık toplam kira bedeli 24 bin TL’dir. Sözleşmeleri yenilendikten sonra bu 28 işyerinin toplam aylık kira bedeli 29 Bin TL. civarında olacaktır. Hal böyle iken bu işyerlerinin tamamı için ortalama kira artışı iddia edildiği gibi %60 değil %20 olarak gerçekleşmiştir. Ayrıca habere konu olan kişinin mevcutta geçerli bir sözleşmeleri bulunmayıp aslen fuzuli işgal konumundadır. Yine bu kişinin sözleşmesi aslen 2013 yılında 3 yıllık yapılmış ve 2016 yılında son bulmuştur. Sözleşmenin geçerli olduğu 3 yıllık dönemde ise sadece 3 aylık bir kira ödemesi yapıldığı tespit edilmiştir. Ayrıca yakın dönemde yürürlüğe giren borç yapılandırma kanunundan yararlanılmadığı da anlaşılmaktadır. Güncel borcun kapatılmadan tekrar sözleşme yapılması da mevzuat uyarınca mümkün değildir. Bu açıdan da iddia edilen hususlar gerçeği yansıtmamaktadır.”

“BURADA İZLENEN SÜREÇ, SÜRESI DOLAN SÖZLEŞMELERİN GÜNCEL KİRA DEĞERLERİ ÜZERİNDEN YENİLENMESİDİR”

Açıklamasında, Keşan Belediyesinin, vatandaşın bir kuruşuna sahip çıkan bir anlayışla ve mevzuat hükümlerine uygun olarak hareket ettiğinin altını çizen Av. Orkan Özkaya, şöyle devam etti:

“Şu anki mevcut tüm kiraların eşit olması da mümkün değil. Çünkü büyüklük olarak ve farklı türde iş yerleri mevcut. Aynı boyut ve türdeki işyerlerine ait aylık kiralar ise doğal olarak eşitlenmektedir. Bazı kiracılarda 380 TL, bazı kiracılarda 550 TL, depo olarak kullanılan iş yerlerinde ise bazı kiracıların aylık kirası 980 TL. iken bazılarının da 3 bin TL olması sebebi ile herkese kira artış oranı farklı yansımaktadır. Burada izlenen süreç, hal mevzuatına göre daha önceden sözleşmesi bulunan kiracıların süresi dolan sözleşmelerinin güncel kira değerleri üzerinden yenilenmesidir. Gerekli evrakları tamamlayarak idaremiz ile sözleşmesini yenilemek isteyen kişiler ile ilgili olarak bir sorun oluşması söz konusu değildir. Ancak kamu tüzel kişiliğini haiz olan idaremiz ile yapılacak sözleşme yenileme işleminde, mevcut işyerine ait önceden kira borcu bulunması halinde, sözleşme yenilenmesi mevzuat gereği mümkün değildir.”

“710 BİN TL’LİK SEBZE VE MEYVE HALİ ÇATI BAKIM VE ONARIM İŞİ İVEDİLİK İLE BAŞLATILACAK”

Av. Orkan Özkaya açıklamasının sonunda, yapılan tebligatların devlet ihale kanunu madde 75 hükmüne göre, iş yerleri kamu malı sayıldığından, usule göre kaymakamlık eliyle ve kolluk marifetiyle tebligat yapıldığını belirterek, 2021 yılında ihalesi gerçekleştirilen 710 Bin TL’lik çatı bakım ve onarım işinin de ivedilikle başlatılacağını söyledi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ