Reklam
Reklam

57. ALAY, 27. ALAY VE 15. HAVA BÖLÜĞÜ KEŞAN’DA BULUŞTU

57. ALAY, 27. ALAY VE 15. HAVA BÖLÜĞÜ KEŞAN’DA BULUŞTU
  • 15.03.2022
Reklam

Çanakkale Savaşları’nda gösterdikleri kahramanlıkla destanlaşan 57. Alay için Tekirdağ’dan Çanakkale’ye yürüyen gönüllüler, bugün Keşan’a ulaştı.

Akşam saatlerinde Keşan’a ulaşan 57. Alay yürüyüşçülerini, Uzunköprü’den yola çıkan 15. Hava Bölüğü ve Keşan’da oluşan 27. Alay yürüyüşçüleri karşıladı.

  1. Ayal ile 15. Hava Bölüğü ve 27. Alay yürüyüşçüleri daha sonra Mehmet Gemici Cennet Bahçesi’nden Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüyerek, vatandaşları selamladı.

Aralarında Türkiye Muharip Gaziler Derneği ile Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin‘in de yer aldığı 57. Alay, 27. Alay ile 15. Hava Bölüğü, daha sonra Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Ali Ünal tarafından karşılandı.

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen programda konuşan 57. Alay Genel Koordinatörü Hikmet Yılmaz, “Keşan Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Helvacıoğlu’na, Keşan Kent Müzesi’nin 1 odasını 27. Alay Odası yapılması için projemizi sunduk. Kent Müzesi’nin önüne Mustafa Kemal‘in 1916’da muharebeler dönüşü alaylara verdiği Liyakat Madalyası’nın anıtını dikiyoruz. Bu anıt Keşan’a çok yakışır.” dedi.

Başkan Yardımcısı Ali Ünal da yaptığı konuşmada şunları ifade etti: “Çanakkale Savaşları’nda canlarını ortaya koyan, adını tarihe ve kalplere altın harflerle yazdıran 57. Alay’ı bu yıl da Keşan’ımızda karşılıyoruz. Çanakkale Savaşları’nda, Yarbay Mustafa Kemal‘in sözüyle canlarını ortaya koyan 57. Alay’ın, tüm fertleri şehit olmuştu. Bugün onların kahramanlıkları ve ortaya koyduğu başarı ile gururlanıyoruz. Bugün bu bağımsız topraklarda özgürce yaşayabiliyorsak 57., 26., 27. Alayların ve 15. Hava bölüğü gibi dönmeyi düşünmeyen Atalarımızın sayesindedir. Bunun için başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimize, atalarımıza minnet duygularımı ifade etmek istiyorum. Bize düşen tek görev 57. Alay’ın ve 27. Alay’ın ruhunu anlamaktır. Geleceğimiz birlikteliğimiz ile daha da parlak olacaktır. Büyük Atatürk’ün de dediği gibi çok şükür Çanakkale’den aldığımız sancağı yere düşürmedik.”

Konuşmaların ardından gönüllü yürütüşçüler yemek yedi ve daha sonra konaklayacakları otele geçti. (AA)

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ