Reklam
Reklam

AKSAL, 16 MART İTİBARIYLA DESTEK ÖDEMELERİNİN ÇİFTÇİLERİN HESAPLARINA YATIRILMAYA BAŞLANDIĞINI KAYDETTİ

AKSAL, 16 MART İTİBARIYLA DESTEK ÖDEMELERİNİN ÇİFTÇİLERİN HESAPLARINA YATIRILMAYA BAŞLANDIĞINI KAYDETTİ
  • 19.03.2022
Reklam

TBMM KEFEK Komisyon Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, tarım gündemine dair değerlendirmede bulundu.

Aksal, şunları ifade etti: “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan‘ın takdirleriyle 2022 yılında 25,8 milyar lira olarak planlanan tarımsal destekleme bütçesi 3,2 milyar lira ek bütçe ile 29 milyar liraya yükseltilmişti. Buna göre ek bütçeden çiftçi kayıt sistemine göre 2021 yılı üretimleri için buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale ürünlerine bir defaya mahsus olmak üzere ilave 50 lira ek girdi desteği ödenecek. Böylece 2022 yılında buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale üreticilerine, mazot, gübre, sertifikalı tohum ve ek 50 lirada girdi desteğiyle beraber dekara toplamda 116 lira ödenmiş olacak.”

2022 yılında pancar üreticine de desteklerin artacağını bildiren Fatma Aksal, “Örneğin pancar üreticilerimize üretim ve hasat döneminde 3 yerine 4 nakdi avans desteği sağlayacağız. 

Bunun yanı sıra üçer aylık dönemler halinde yeniden değerlendirilmek üzere çiğ sütte litre başı 20 kuruş destekleme ödemesini 1 Mart 2022 tarihinden geçerli olmak üzere 1TL’ye çıkarıyoruz.

Ayrıca 18 Mart itibarıyla 116 milyon 520 bin 334 liralık tarımsal destek ödemelerini çiftçilerimizin hesaplarına yatırıyoruz. Hayırlı ve bereketli olsun.

Tarımın ne denli önemli bir stratejik güç olduğunun bilinci ile devlet olarak hükümet olarak tüm bakanlıklarımız ilgili kurumlarımızla birlikte tüm imkanlarımızla üreticimizin yanındayız, yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ