Reklam
Reklam

AKSAL: “GÜNÜMÜZÜN DEMİR İPEKYOLU OLACAK”

AKSAL: “GÜNÜMÜZÜN DEMİR İPEKYOLU OLACAK”
  • 07.09.2022
Reklam

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Halkalı – Kapıkule Demir Yolu Hattı Çerkezköy-Kapıkule Kesimi projesinin devam eden çalışmalarını yerinde inceledi.

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan‘la çalışmaları yerinde incelemek üzere projenin şantiye alanını ziyaret eden Aksal, “Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu olmak üzere hızla devam eden bu projede emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyor, şimdiden ilimiz, bölgemiz ve ülkemiz adına hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

“GÜNÜMÜZÜN DEMİR İPEKYOLU OLACAK”

Ziyaret sonrası açıklamada da bulunan Milletvekili Aksal, şunları kaydetti: “Pekin’den Londra’ya ulaşan kesintisiz demiryolu projesinin en önemli halkasını oluşturan Türkiye’de Edirne’mizin bu önemli bağlantı güzergahında yer alması, ilimizi yük ve yolcu taşımacılığında odak noktası haline getirecektir. Bu ağ tamamlandığında Avrupa ve tüm dünyanın yeni demir ipekyolu olarak, dünya ticaretine yön verecek bir konumda olacak. 

‘TÜRKİYE BİR KÖPRÜ GÖREVİNDE’

Ülkemiz, Asya-Avrupa arasında taşımacılık yönünden bir köprü niteliği taşımaktadır. 229 km güzergâhta 200 km/s hıza uygun, çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olarak hem yük hem de yolcu taşımacılığı yapılabilecek yeni hızlı tren hattı inşa ediliyor.

Projenin tamamlanmasıyla; Halkalı-Kapıkule (Edirne) arası yolcu seyahat süresi 4 saatten 1 saat 20 dakikaya; yük taşıma süresi ise 6 saat 30 dakikadan 2 saat 20 dakikaya düşmesi, mevcut durumda yıllık 1,53 milyon ton yük taşınmakta olup yıllık 9,6 milyon yük taşınması, mevcut durumda yıllık ortalama 600 bin yolcudan yıllık 3,4 milyona çıkması, mevcut hat kapasitesinin 42 trenden 200 tren üzerine çıkması hedeflenmektedir.”

 

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ