Reklam
Reklam

AKSAL: KEŞAN GIDA İHTİSAS OSB KONUSUNDA MÜJDEYİ VERDİ

AKSAL: KEŞAN GIDA İHTİSAS OSB KONUSUNDA MÜJDEYİ VERDİ
  • 21.11.2020
Reklam

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Keşan’da yapılması planlanan Gıda İhtisas OSB hakkında yaşanan yeni gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Aksal, 19 Kasım 2020 tarihinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Gıda İhtisas OSB’nin onaylandığını bildirdi.

AK Parti Keşan İlçe Başkanlığı’nda, bugün basın toplantısı düzenlendi.

Saat 12.00 sıralarında başlayan toplantıya; AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, MHP Keşan İlçe Başkanı Adnan İnan ile İl Genel Meclisi üyeleri ve partili yöneticiler katıldı.

“SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞIMIZ OSB’Yİ ONAYLADI”

Gıda İhtisas OSB hakkında güzel gelişmelerin yaşandığını ifade eden Fatma Aksal, şunları söyledi: “Bölgede en büyük yaşadığımız sorunların başında istihdam gelmektedir. İstihdamın yaratılması için gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz. Kasım ayında başlayan Gıda İhtisas OSB serüvenimiz vardı. Bölgeye OSB yatırımının gelmesi için karar alındı. Trakya, denildiğinde ilk akla tarım geliyor. Verimli topraklarımız, sulanabilir ovalarımız bulunuyor. Türkiye olarak, tarım üretiminde dünyada 7. sırada olmamıza rağmen gıda üretiminde 26. sıradayız. Ne kadar ürettiğinizden çok ne kadar katma değer kattığınız önemlidir. Hollanda da tarım toprakları Trakya kadardır ama bugün dünyaya gıda ihraç eden ülkelerin başında geliyor. Bizde bölgemizde ürettiğimizi katma değeriyle birlikte tüm dünyaya satarız. Stratejik olarak, Keşan önemli bir noktada bulunuyor. Bir tarafımızda Yunanistan diğer tarafımızda İstanbul pazarı bulunuyor. Yakın zaman içerisinde Çanakkale köprüsü açılacak ve bölgenin önemi artacaktır. Keşan ve civarında, Gıda İhtisas OSB kurmaktı. 2014 yılı kasım ayında, kıymetli başkanlarımız girişimde bulundular. OSB’nin yapılacağı alanın mera vasfından çıkartılması ve ÇED raporunun alınması yaklaşık 6 ay sürdü. Süreci, herkes takip etti. Milletvekili olarak, bölgeme kazandırabileceğim en büyük yatırımlardan biri OSB’dir. Bunun için gerekli mücadeleyi veriyoruz. Herkes taşın altına elini koydu. Trakya’da, ilk Gıda İhtisas OSB olacak. OSB, sadece Keşan’a değil, tüm Trakya’ya hizmet verecek. Bölgede üretilen ürünler, Keşan’da işlenerek, gıda haline getirilecek. Valimiz başkanlığında, heyet kuruldu. 19 Kasım Keşan’ın Kurtuluş Günü’nde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız OSB’yi onayladı. Bölgemizde altyapıyı tamamlayıp, işletmeleri faaliyete geçireceğiz. Bölgemize ciddi bir istihdam kazandıracağız. Bölgemize hayırlı olmasını diliyorum.”

GÜRCAN KILINÇ: “OSB İÇİN HER ŞEY HAZIR”

AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç da şunları ifade etti: “Gıda İhtisas OSB konusunda, 4-5 yıldır mücadele ediliyor. Konum itibariyle, iyi bir yerdeyiz. OSB için her şey hazır durumda. Bölgemiz için hayırlı olsun.”

İNAN: “OSB İLE BİRLİKTE İSTİHDAM SAĞLANMIŞ OLACAK”

MHP Keşan İlçe Başkanı Adnan İnan ise Gıda İhtisas OSB’nin ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını ve bölge için de büyük istihdam yaratacağına dikkat çekerek, “Gıda İhtisas OSB ile birlikte istihdam sağlanmış olacak. Bölgemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

HELVACIOĞLU: “OSB’NİN DUMANININ TÜTMESİ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

“Keşan, Trakya’da değil; Türkiye’de çok önemli bir konuma gelecektir.” diyen Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu da “Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. İstihdam konusunda gelecek süreçte herhangi bir kaygımız yok. OSB’nin dumanının tütmesi için çalışacağız. Bürokratik işlemler bitti ve uygulama sürecine geçildi.” diye konuştu.

AKSAL: “GERÇEK SAYIYI HİÇBİRİMİZ BİLMİYORUZ”

Pandemiyle ilgili basın mensuplarından gelen soruları yanıtlayan AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, şu değerlendirmede bulundu: “Gerçek sayıyı hiçbirimiz bilmiyoruz. Tüm ülkeye test yapılmıyor. Türkiye’de kaç tane pozitif vakanın olup-olmadığını bilmemiz için herkese test yapılmalı. Bunu belirtisiz atlatan ciddi bir kesimde bulunduğu dile getiriliyor. Sayıyı yapılan testle orantılı olarak biliyoruz. Ne kadar çok test yapılırsa, çıkan sonuçta o kadar fazla çıkıyor. Kuzey Kore’deki hiç pozitif vaka yok. Çünkü test hiç yapılmıyorsa ve sonuçlar açıklanmıyorsa, vakanız olmaz. Günlük 5 bin testle başladık ve bugün 100 binlere çıktı. Sayıları her gün alıyoruz ve süreci takip ediyoruz. Edirne, Türkiye’de çok yüksek risk grubunda değil. Bulgaristan kapılarının kapanmasını dile getirenler oluyor. Ama esnafımız, kapıların kapanmasını istemiyor. Kurun verdiği avantajla ciddi bir ihracat söz konusu. Edirne olarak, süreci iyi götürüyoruz. Vaka sayıları tüm dünyada olduğu gibi Türkiye ve Edirne’de de artıyor. Avrupa’da ve Amerika’da birçok insan tedavi olamıyor. Amerika’da, corona tedavisi olmanın maliyeti 35 bin dolardır. Türkiye olarak, her vatandaşımızı tedavi ediyoruz. Dışarıya çıkmak zorunda olmayan insanlarımız çıkmasınlar. Temizlik çok önemlidir. Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de, sağlık sistemiyle ilgili bir sıkıntı yaşanabilir. Ama bunun yaşanmaması için kapasitemizi artırıyoruz. Yatak sayısını 2 katına çıkartıyoruz. Şuanda, tedavi yapma konusunda herhangi bir sıkıntı yok. Kurallara uyulmazsa sıkıntı yaşanabilir. Bir gün hepimiz korona olacağız ama ne kadar geç olursak o kadar hafif atlatıyoruz. Tedbir amacıyla belli kısıtlamalar yapılıyor. 2 hafta içerisinde bu kısıtlamaların sonucunu alırız diye ümit ediyorum.

Esnaf için her türlü kolaylığı sağladık. Esnafımıza, çiftçimize yönelik paketler açıklıyoruz. Türkiye’de 40 milyar doların üzerinde maddi yardım yapıldı. Kısa çalışma ödeneği getirildi. Esnafımızın kredilerini öteledik. Kimseyi mağdur etmemek için çalışıyoruz. Bazı konularda muafiyette getiriyoruz. Gerçekçi de olmamız lazım. Para gökten yağmıyor. Yapılan tüm yardımlar verdiğimiz vergilerle bu yardımlar yapılıyor. Türkiye esnafının yanında oldu. Kimseyi aç ve açıkta yatırmamak için mücadele ediliyor. Belediyelerimizde bu konuda mücadele ediyor. Devlet olarak, elimizden geleni yapıyoruz. Sadece Edirne’de 200 milyonun üzerinde nakdi yardım yapıldı.”

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ