Reklam
Reklam

AKTAŞ: “İKİNCİ EL ARAÇ ALIM SATIMI KONTROL EDİLEBİLECEK”

AKTAŞ: “İKİNCİ EL ARAÇ ALIM SATIMI KONTROL EDİLEBİLECEK”
  • 02.06.2021
Reklam

Ticaret Bakanlığı tarafından ikinci el araç alım-satımıyla ilgili yeni bir düzenleme yapıldı. Düzenlemeye göre 8 yaş ve 160 bin km’nin altındaki araçlara ekspertiz raporu zorunluluğu getirildi.

Ticaret Bakanlığı, ikinci el araç satışında ekspertiz raporunun, satıştan önceki 3 gün içinde sistem üzerinden online olarak sorgulanabileceğini, raporsuz satış yapan işletmelerin ceza alacağını duyurdu. İkinci el araç veya arazi taşıtı satışının yapıldığı tarihten önceki 3 gün içinde, 8 yaşın veya 160 bin kilometrenin altındaki ikinci el araçlar ve arazi taşıtları için TSE hizmet yeterlilik belgesi bulunan ekspertiz işletmelerinden ekspertiz raporunun alınmasının zorunlu olduğu ifade edildi.

Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliği arasında veri paylaşımı entegrasyonu gerçekleştirildiği de ifade edilen yazıda, “İşletmeler tarafından satıştan önce ekspertiz raporu alınıp alınmadığı bilgisi dahil taşıt satış bilgilerinin takibi sağlanabilmektedir.” denildi.

AKTAŞ: “İKİNCİ EL ARAÇ ALIM SATIMI KONTROL EDİLEBİLECEK”

Getirilen yeni düzenlemeyi, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Meslek Komite üyesi ve Aktaş Otomativ sahibi Göksel Aktaş değerlendirdi.

Aktaş, 31 Temmuz 2021 tarihine kadar ikinci el araç alım satımı yapan işletmelerin Yetki Belgesi alması gerektiğini vurgulayarak, “Yeni düzenlemeyle birlikte sektörün kurumsallaşması adına önemli bir adım atılmış oldu. 31 Temmuz 2021 tarihine kadar ikinci el araç alım satımı yapan işletmelere Yetki Belgesi getirilmişti. Bu kararla birlikte de sektörde kayıt dışı olan satışlar artık kontrol edilebilecek. Araç alım satımlarında uzun yıllardır vatandaşların yaşadıkları mağduriyetlerin son bulması adına da olumlu bir karar.  Bu kararla birlikte tüketicilerin ikinci el araçlara olan güven duygusu da artacak, ikinci el araç alım satım sektörüne olumlu yansımaları olacaktır.” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ