Reklam
Reklam

HEM MEYDANI HEM YOLU, İKİSİ DE DEFOLU

Mehmet Uslu
Mehmet Uslu
  • 29.03.2024

31 Mart Seçimine sayılı günler kaldığı için bu haftaki yazımı biraz öne aldım.
Başta Erdoğan olmak üzere, 17 Bakan ve Murat Kurum; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı alabilmek için İmamoğlu’na karşı, amansız bir mücadele veriyorlar. İçişleri, Adalet. Bakanları ile halkın 55 milyon dolarıyla uzaya gönderilen Alper Gezeravcı bile AKP adaylarına oy istiyorlar. Adil seçim bu mu? Cumhurbaşkanı’nın propaganda aracından halka hediye, çocuklara oyuncak atılıyor. 86 milyonun parasını, AKP adayı için harcamak; hak mı, adalet mi?

            AKP Keşan Belediye Başkan adayı Mustafa Helvacıoğlu Cumhuriyet Mahallesi Mitinginde: “5 sene uyumadık, durmadık, yatmadık, canla başla çalıştık” demiş. İyi güzel de be kardeşim: 2019-2024 proje kitabında, 10 ana başlık altında 104 alt proje var. Bu 104 projeden: Millet Bahçesi, Kanal Park, Teleferik, Fuar ve Festival Alanı, Dört tane Ring Yolu, Korudağ Sağlıklı Yaşam Köyü, Huzur Evi, Rehabilitasyon Merkezi, Engelsiz Taksi, Uyuşturucu ile Mücadele, Kocadere ve Dokuzdere Göletlerinde Spor Tesisleri yaptınız mı? Bu projeler, yabana atılır projeler değil. Kitaba yazmakla proje hayata geçmiş olmuyor ki. Tek Katlı TOKİ Konutları yok ama, 29 Mart 2024 günü 5 katlı TOKİ Konutları’nın temeli atılacakmış. Hayrola! Seçim mi var yoksa?
Artık, defolu meydana gelebiliriz. 25 Mart Pazartesi günü Cumhuriyet Meydanı’na gidip, alıcı gözle bir daha baktım. Yazıyı yazarken de 2019-2024 Keşan Projeleri kitapçığı önümde duruyor. Bir, kitaptaki proje resmine bakıyor, bir de hafızamı yoklayıp, pazartesi günü gördüklerimi düşünüyorum. Kitaptaki yeşillik ve havuz; meydanda yok, meydandaki Atatürk Heykeli ve rölyefler; kitapta yok.  Kitaptaki proje resimlerinin altında şöyle bir metin dikkatimi çekiyor: “Kent Meydanı, sakinlerin kullanabileceği işlevsel değerlerini devam ettirirken, kent içinde canlı ve hareketli, insan odaklı sosyal, toplumsal, estetik, çevresel aktivitelerin yerine getirilebileceği bir mekân olarak tasarlanmıştır.” Meydanda; aktivitelerin yerine getirilebileceği mekânlar, maalesef hiçbiri yok.

            Ve devam ediyor: “Meydanın her türlü kullanıcı grubu tarafından ulaşılabilir olması, sosyal açıdan gerekli olanaklarla donatılmış olması, yeşil dokunun bitkisel tasarım ilkelerine uygun olması, donatı elemanlarının (zemin döşemesi, çocuk oyun alanları) tarihi ve kent kimliğine uygun olması amaçlanmıştır.” deniliyor.
Amaçlar güzel ama; alanın %60’ı beton. Yeşil kalan alanda dikenli otlar türemiş. Alanın, caddeye göre en uzağında Atatürk Heykeli ve rölyefler var. Burası, aynı zamanda bayram kutlama alanı olarak düşünülmüş. Bayramın olmazsa olmazı, geçit töreninin yapılacağı yer yok. Meydanda çeşitli ebatlarda, 6 adet kafe veya büfe olabilecek yapılar var, hepsi boş durumda. Çocuklar için herhangi bir oyun aleti yok. Buraya, zaman geçirmek ve eğlenmek için gelecek olanların kullanacağı bir tuvaletin bile olmaması; en büyük defodur. Kapalı otoparkın kapıları da henüz hizmete açılmamış.
Yetkililer: “Bu meydanı daha teslim almadık” diyebilirler. Ama bu meydan, 2023 yılının belki de yarısından beri kullanılıyor. Daha önce meydanda, Cumhuriyet ve Kurtuluş Bayramları kutlandı. Kutlamalar Atatürk Heykeli önünde, geçit töreni İnönü Caddesi’nde yapıldı. Meydanda; birkaç oturaktan başka hiçbir şey yok.
Meydandan ayrılıp defolu yollara gelmeye ne dersiniz? Kitapta: “Yıllardır ilçemizin en büyük sorunu olan trafik derdine kesin çözümler bulacağız. Keşan’ın imar haritasında olmasına rağmen, bir türlü yapılamayan ring yolları, dönemimizde hayata geçecek. Böylece Keşan’ın şehir içi trafiği rahatlayacak. Büyüyen Keşan’ın trafik sorununu da şimdiden çözmüş olacağız.” yazıyor. “Yapacağız, edeceğiz, çözeceğiz.” sözleri ne kadar güzel değil mi?

            2019 seçimleri sonrası Belediye Başkanı Helvacıoğlu ilk demecinde: “CHP Keşan’a 40 yılda tek çivi çakmamış” demişti. Dikkat ettiniz mi bilmiyorum. 2019-2024 Keşan Projeleri Kitabı’nda, altyapı ile ilgili tek proje yok. Demek ki CHP, AKP’ye, altyapısı bitmiş bir kent teslim etmiş.
Öncelikle belirtmek isterim ki; ring yolları denilen dört yolun hiç birisi yapılmadı. Aslında bana göre Keşan’ın, kent içi trafik sorunu diye bir sorunu yok. Sorun; yazı başlığında geçen yolların defosudur. Yolların defosu ne mi? 7/24 tüm ana cadde ve ara sokaklara yapılan araç parklarıdır.
Japonya’da, aracına ait tapulu veya kiralık otopark sözleşmen yoksa, ruhsat verilmiyormuş. Keşan’ın ana cadde veya sokaklarındaki apartmanların kaçında otopark var? Çamlıkent denilen sitelerde, bloklar arasında park yeri var, ama bütün araçlar gece gündüz caddede park ediliyor.
Kurtuluş ve Anafartalar Caddelerinin tamamına iki taraflı araç park edilmektedir. Merkezdeki; Hastane, Cumhuriyet, İnönü, İsmail Saraç ve İstiklâl Caddelerinde de tek taraflı park vardır. İstersen; yolları altınla, kaldırımları gümüşle kapla, yolun tek veya iki tarafına da araç parkına izin verirsen, trafik sorununa çözüm üretemezsin. Caddedeki parkı kaldır; al sana çözüm.
Keşan caddelerinde, kaldırımların yol ile birleştiği yerde, kaldırımların güvenliğini sağlamak için konulmuş koruyucu ekipmanlar var. Bunlar da yolların başka bir defosudur. Birçok vatandaş, bu ekipmanlara takılıp düşmüş, elini, kolunu, kalçasını kırmıştır. Kaldırımlar; yayalar için yapılmıştır. Aracını kaldırıma çıkaran veya park eden olursa; gerekli cezai müeyyideyi uygular, sorunu çözersin.
Ben, 5 yıl önce sözü verilen projeleri ve tek çivi çakılmayanlarını yazdım. 5 yıldır şehrimizi yönetenler: “Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır.” diyeceklerdir. Yapılmayanlar ortada. 31 Mart Pazar günü vereceğiniz oylarla, şehrimizin 5 yıllık kaderini belirleyeceksiniz. Karar sizin.
Saygılarımla. 28.03.2024        Mehmet USLU– Emekli öğretmen

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Ali gül dedi ki:

    Hocam çok güzel ve anlaşılır bir dil ile özetlemişsiniz.Kutluyorum.Başarılar.

YORUM YAZ