Reklam
Reklam

AV. NİLÜFER ERK OĞUZ: “VATANDAŞLARIMIZ TARİKATLARIN PENÇESİNDEN KURTARILMALIDIR”

AV. NİLÜFER ERK OĞUZ: “VATANDAŞLARIMIZ TARİKATLARIN PENÇESİNDEN KURTARILMALIDIR”
  • 04.09.2020
Reklam

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Keşan Şubesi Başkanı Av. Nilüfer Erk Oğuz, ‘Uşşaki’ tarikatının lideri Fatih Nusrullah’ın 12 yaşındaki bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulunmasıyla ilgili CDK Genel Merkezi’nin açıklamasını paylaştı.

Açıklamada, “Devletimiz, dinimizle ilgisi olmadığı gibi gerçekte din düşmanlığına yol açan, Cumhuriyeti yıkmaya dönük faaliyetlerin odağı halindeki bu yapıların kökünü kazımak ve vatandaşlarımızı onların pençesinden kurtarmak zorundadır. Diyanet İşleri Başkanlığı başta olmak üzere bütün devlet kurumlarını, bu yakıcı soruna köklü şekilde el atmaya ve çözmeye davet ediyoruz.” çağrısında bulundu.

Açıklamada, ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin İslami devlet olacağı’ yönünde tarikatının özlem ve hedefini ifade eden tarikat lideri Fatih Nusrullah’ın tutuklanmasının ardından, çocuklarımız dâhil, birçok yurttaşlarımızın tarikatların pençesine düşebileceği bir ‘serbestlik’ atmosferinin ne ölçüde tehlikeli olduğu vurgulandı.

Benzer taciz ve tecavüz olaylarının birçok tarikatta da yaşandığının daha önce ortaya çıktığı kaydedilen açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Özellikle dindar, yoksul ve eğitimsiz vatandaşlarımıza kancayı takan, gerçekte dindışı olan bu yapılarda, aynı olayların yaşanmaya devam edeceği hepimizin malumudur. Bu din bezirgânı çağdışı yapıların, 21. yüzyıl Türkiye’sinde, ülkenin her yerinde yuvalanmış olması büyük sorunlarımızdan birisidir. Bazı Bakanlıkların bir takım tarikatlarla sarıldığı yönündeki haberler ise son derece rahatsız edicidir ve ciddiyetle araştırılmaya muhtaçtır. Dünyanın güçlü devletleri arasında yer almaya layık olan Cumhuriyetimiz; Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Türkiye Cumhuriyeti, şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi olamaz’ sözüyle işaret ettiği hedeften milim sapamaz. Cumhuriyetimiz, Anayasamızın 2. maddesinde ‘Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir’ ifadesiyle belirlenen niteliğinden hiçbir gerekçeyle taviz veremez.”

“DEVLET KURUMLARINI, BU YAKICI SORUNA KÖKLÜ ŞEKİLDE EL ATMAYA DAVET EDİYORUZ”

Açıklamaya, “Alnı secdeye değiyor, o halde iyidir” anlayışının, Türkiye’nin başına sardığı FETÖ belasından, büyük ders alınmış olması gerektiği vurgulanarak şöyle devam edildi: “Devletimiz, dinimizle ilgisi olmadığı gibi, gerçekte din düşmanlığına yol açan, Cumhuriyeti yıkmaya dönük faaliyetlerin odağı halindeki bu yapıların kökünü kazımak ve dindarlığını bunlara kapılarak yanlış yerlerde ve yanlış şekilde yaşayan vatandaşlarımızı buralardan kurtarmak zorundadır. Diyanet İşleri Başkanlığı başta olmak üzere, bütün devlet kurumlarını, bu yakıcı soruna köklü şekilde el atmaya ve çözmeye davet ediyoruz.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ