Reklam
Reklam

“AYLARDIR SİFTAH YAPAMAYAN ARKADAŞLARIMIZ VAR”

“AYLARDIR SİFTAH YAPAMAYAN ARKADAŞLARIMIZ VAR”
  • 03.03.2022
Reklam

Keşan İnşaatçılar, Emlakçılar, E-Ticaret ve Elektrik Tesisatçıları Esnaf ve Sanatkârlar Odası Ertuğrul İlman, bugün düzenlediği basın toplantısında, elektrik, doğal gaz, akaryakıt ve inşaat maliyetlerine gelen zamlara değinerek, “Günlerce siftah yapmadan dükkan kapatan esnafımız var.” dedi.

“İNŞAAT SEKTÖRÜ DURMA NOKTASINA GELDİ”

Maliyetlerin giderek artması nedeniyle esnafın maddi sıkıntı içerisine girdiğini dile getiren İlman, şunları söyledi: “Bunlarla ilgili gerekli düzenlemelerin ve indirimlerin yapılmasını istiyoruz. Özellikle elektrik faturaları işletmelerimize çok yük getirerek esnafımızın belini bükmekte. Bunlarla ilgili düzenleme ve çalışmalar yapılsa da şuana kadar her hangi bir faydasını görmedik. Akaryakıta gelen zamlardan dolayı esnafımız araçlarıyla birlikte montajına ve inşaatına gidip çalışmakta zorluk çekiyor. Bu bize çok büyük maliyetler getiriyor. Bunlarla ilgili gerekli düzenlemeler sağlanıp esnafa uygun bir şekilde yapılmasını bekliyoruz. İnşaat maliyetleri çok yükseldi ve 3 kat artmış durumda. Bu da esnafa yansıyan bir zorluk. Malzeme tedarikinde de zorluklar yaşamaktayız. Gelen zamlar bütün esnafı etkiledi ve inşaat sektörü durma noktasına geldi. Böyle gitmesi halinde bir iki ay içerisinde inşaat sektörü tamamen durma noktasına gelecek ve ekonomiye çok büyük kayıplar verecek.”

Yeni bir dairenin metrekare maliyetinin 6 ila 7 bin TL civarında olduğunun altını çizen Ertuğrul İlman, Keşan’da yeni başlayan ya da ruhsat alan inşaat projesinin yok denilecek seviyelerde olduğunu kaydetti.

“PLANDA OLAN ANCAK FAALİYETE GEÇEN İNŞAATLARDA YÜZDE 50 AZALMA VAR”

Son dönemde belediyeden inşaat için verilen ruhsat sayısı 2 veya 3’ü geçmediğine işaret eden İlman, “Önceki dönemlerde bu rakamlar daha yüksek seviyelerdeydi. Sektöre baktığımız hızlı artışların olup koşması lazımdı. Sektörümüz durma noktasına geldi. Şuanda yapılması planlanan ve devam eden inşaatlar arasında yüzde 40 ila 50 oranında azalma var. Yıllık ortalama 100 ila 150 proje çıkması gerekirken bu durum 30 ila 40’lara inmiş vaziyette. Bu durumda imalat ve inşaat sektöründe çalışanları, müttehitleri, demircileri, tedarikçi firmaları ve nakliyeciler olmak üzere bütün sektörleri etkilemekte. Çünkü bu sektörler buna bağlı.” ifadelerini kullandı.

“BETON FİRMALARI DA HAKLI, MÜTEAHHİTLER DE…”

Bir süre önce Keşan’daki bazı müteahhitlerin Keşan’daki beton fiyatlarındaki artış konusuna da değinen İlman sözlerine şöyle devam etti: “Keşan’da beton şantiyesi olan firmaların sayıları belli. Burada müttehitlere beton tedariki sağlayan 3 – 4 tane firmamız var. Bu firmalarda kendilerine göre haklı. Çünkü akaryakıt, elektrik, çimento, su ve doğal gaz olmak üzere her şeye zam geldi. Bu zamlardan dolayı fiyat artışları yapıyorlar. Beton santrallerin elinde olan keyfi bir artış değil. Malzeme ve maliyet artışlarından dolayı bu zamlar yapılıyor. Müttehitler de diğer firmalarda kendilerine göre haklılar. Nasıl yapacağımızı bilemiyoruz. Şuanda bir metreküp beton 700 ila 800 TL civarında seyretmekte. Bu fiyatlar yarın öbür gün bin lira seviyelerine çıkacak. Şuan bile bin lira rakamları telaffuz etmekteler ve bunlar çük büyük rakamlar. Bu ortalama yüzde 30’a denk gelmekte. Böyle gitmesi halinde bir buçuk ay içerisinde inşaat maliyetlerinin yüzde 10 ile 15 oranında artması bekleniyor.”

“AYLARDIR SİFTAH YAPAMAYAN ARKADAŞLARIMIZ VAR”

Esnafın bir iş için Eneze gidip gelme maliyetinin 500 TL’yi bulduğunu bildiren Ertuğrul İlman, “17 lira olan mazotun 20 lira seviyelerine çıkması bekleniyor. KDV indirimi yapılıp farklı oranlarda düzenleme yapılsa da bunun çok etti ettiğini düşünmüyoruz. Dünya piyasalarında petrolün belli bir maliyeti var, durum ulaşım ve nakliye olmak üzere her şeye yansıyor. Örneğin inşaat sektörüyle uğraşan esnafımız, iki ya da üç çalışanıyla birlikte aracını Enez’e göndermesi 200 ila 250 TL civarında bir yakıt maliyeti oluşturacak. Bunun yanı sıra gönderdiği çalışanların da 200 ila 250 TL civarında bir maliyeti. Sadece Eneze gidip gelmenin maliyeti 500 lirayı bulur. Bu adam ne kadar iş yapıp ne kadar kazanacak? Bu durumlarla karşı karşıyayız ve aylardır siftah yapamayan arkadaşlarımız var.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ