Reklam
Reklam

BAHÇEKÖY İÇME VE KULLANMA SUYU İŞLETMESİ HİZMET BİRLİĞİNE DEVREDİLDİ

BAHÇEKÖY İÇME VE KULLANMA SUYU İŞLETMESİ HİZMET BİRLİĞİNE DEVREDİLDİ
  • 23.03.2023
Reklam

Keşan Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin 2023 Yılı 1. Olağan Genel Kurulu, dün Selim Sesler Tiyatro ve Konferans Salonu’nda yapıldı.

Keşan Kaymakamı ve Birlik Başkanı Cemalettin Yılmaz başkanlığında yapılan ve saat 10.00’da başlayan toplantıda, saygı duruşunda bulunulmasının ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Yayla Köyü Muhtarı Emine Arıcan ile Sazlıdere Köyü Muhtarı Mehmet Özdemir, Kaymakam Yılmaz ile birlikte Divan Heyeti’ndeki yerlerini aldı.

Birlik Müdürü Bülent Sorut, gündem dışı 2 maddenin gündeme eklenmesi talebi olduğunu iletti. Buna göre KHGB tarafından verilen, “Kış aylarının kurak geçmesi nedeniyle yeraltı sularının yetersiz kalacağı bu nedenle yaz sezonunda içme ve kullanma suyu sağladığımız köylerimizde su sıkıntısı yaşanmaması bakımından şebeke suyu ile tarımsal sulama yapılmasının yasaklanması” konulu önerge, oy birliği ile gündeme eklendi. Oy birliği ile gündeme eklenen bir diğer madde de, Bahçeköy Muhtarlığı’nın, içme ve kullanma suyu işletmesinin KHGB’ne devredilmesi talebinin görüşülmesi oldu.

Toplantıda, kesinleşen 2022 yılı bütçesi hakkında muhtarlara bilgi verildi. 2022 yılı kesinleşen bütçede tahmini olarak 11 milyon 600 bin TL olması beklenen gelirin, 11 milyon 429 bin 728,32 TL olarak gerçekleştiği, yine 11 milyon 464 bin 116 TL olarak gerçekleşmesi beklenen giderin ise 7 milyon 739 bin 913,57 TL olarak gerçekleştiği bildirildi.

Toplantı, köylerdeki iş yerlerinden alınan çöp toplama bedellerinin görüşülmesiyle devam etti. Geçen yıl iş yerlerinden alınan aylık 50 TL’nin 75 TL, sahil bölgelerinde ise 150 TL olarak belirlenmesine karar verildi. Keşan KHGB’nin hizmet verdiği köylerdeki fabrikalardan alınan yıllık çöp toplama bedeli 25 bin TL olarak belirlenirken, zincir marketlerden yıllık 15 bin TL, benzinliklerden de aylık 500 TL alınması kararlaştırıldı.

Cezaların caydırıcı olması gerektiğinin altı çizildiği genel kurulda, şebeke suyundan tarımsal sulama yapanlara 25 bin TL ceza kesilmesi önerildi. Bu öneriyle ilgili yapılan görüşmeler sonucu, yasağa uymayanların tespit edilerek, cezanın KHGB Encümeni tarafından belirlenmesi kararı alındı. Cezaların, kademeli olarak verilmesi ve caydırıcı olması talep edildi. Bazı köy muhtarları, su saatlerinde yaşanan arızalara da değinerek, arızaların biran önce giderilmesini talep etti.

Toplantıda, Bahçeköy ile ilgili içme ve kullanma suyu işletmesinin KHGB’ne devredilmesi talebi de oy birliği ile kabul edildi. Buna göre, 4 TL olan su bedelinin ise 9,50 TL + KDV olarak belirleneceği kaydedildi.

ENCÜMEN ÜYELERİ SEÇİLDİ

Toplantıda daha sonra seçime geçildi.

Keşan KHGB Encümeni’ne; İl Genel Meclisi üyelerinden Halil Bayazıt ve Erdinç Can, muhtarlardan da Siğilli Köyü Muhtarı Kadir Yotaz, Yayla Köyü Muhtarı Emine Arıcan, Bahçeköy Muhtarı Osman Kılıç ve Şabanmera Köyü Muhtarı Emin Özan aday oldu.

Yapılan seçimde, Yotaz 16 oy, Özcan 19 oy, Arıcan 22 oy, Kılıç da 17 oy aldı.

Buna göre Encümen üyeliğine Emine Arıcan ve Emin Özcan seçildi. Bayazıt ve Can da, açık oylama ile yapılan oylamada, muhtarların oyları ile KHGB Encümen üyeliklerine seçildi.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ