Reklam
Reklam

BARIŞ PINARI HAREKÂTI’NA KEŞAN’DAN DA DESTEK VERİLDİ

BARIŞ PINARI HAREKÂTI’NA KEŞAN’DAN DA DESTEK VERİLDİ
  • 16.10.2019
Reklam

Keşan’da, odalar ve borsadan, Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla Suriye’nin kuzeydoğusunda başlatılan Barış Pınarı Harekâtı’na destek geldi.

Keşan’da odalar ve borsa temsilcileri, bugün saat 10.00’da, 81 ilde aynı zamanda harekâta destek olmak amacıyla Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Toplantı Salonunda ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya; Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, Keşan Ticaret Borsası, İpsala Ticaret Borsası, Türkiye Barolar Birliği Edirne Barosu Keşan Temsilciği, Keşan Ziraat Odası, Keşan Lokantacılar ve Kahveciler Odası, Keşan Şoförler ve Otomobilciler Odası, Keşan Bakkal ve Manavlar Odası, Keşan Berberler ve Kuaförler Odası, Keşan Dülgerler İnşaat Sanatkarlar Elektrik Tesisatçıları Odası, Keşan Madeni Eşya ve Demirciler Odası, Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Odası, İpsala Esnaf ve Sanatkarlar Odası, İpsala Ziraat Odası temsilcileri katıldı.

Toplantıda, Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili açıklamayı ise Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı okudu.

Şapçı’nın okuduğu açıklama şöyle: “81 ilde aynı anda tüm odalar ve borsalarla birlikte bu açıklamayı yaparak, sizler aracılığıyla hem ülkemiz, hem de dünya kamuoyuna sesleniyoruz. 

Türkiye, 9 Ekim 2019’da Suriye sınırı üzerinde ‘Barış Pınarı’ adı verilen sınır ötesi harekât başlatmıştır.

Amaç; hem ülkemiz sınırlarının güvenliğini sağlamak, hem de ülkemiz ve bölge ülkeleri için tehdit oluşturan terör koridorunu ortadan kaldırmaktır.

Bu bölgeyi PKK/PYD/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütlerinden temizleyerek, Suriye halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak, bölgede huzur, güven ve barış ortamını yeniden tesis etmektir.

Bizler devletimizin aldığı bu kararın arkasındayız ve destekliyoruz.

Zira Türkiye, uluslararası kurallardan doğan hakkını kullanmıştır.

Barış Pınarı Harekâtı, evrensel hukuk ve Birleşmiş Milletler Güvelik Konseyi terörle mücadele kararları ile BM Sözleşmesi’nde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde başlatılmıştır.

Suriye’nin toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve siyasi birliğine saygı gösterilmektedir.

Dolayısıyla bu harekât, meşrudur ve uluslararası hukuka uygundur.

Ülkemiz özellikle Fırat’ın doğusunda sınırın ötesinde konuşlu terör örgütü unsurlarınca, son iki yılda yüzün üzerinde taciz ve hasmane eyleme maruz kalmıştır.

Bu terör örgütleri, Suriye içinde ve Suriyelilere yönelik de saldırılar düzenlemektedir.

Suriye’deki yerel halkın da terör örgütlerinin giderek artan insan hakkı ihlalleri, göçe zorlanma, taciz ve zulmüne karşı şikâyetleri ve tepkileri sürekli artmaktadır.

Herkes artık şunu çok iyi görmelidir ki; masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan terör gruplarına sessiz kalmamız beklenemez.

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtıyla başlayıp devam eden tüm bu operasyonlarıyla Türkiye, terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermektedir.

Aynı zamanda da sivillerin ve masumların korunmasına azami dikkat gösterilmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ