Reklam
Reklam

“BİZE KÖMÜR DEĞİL; SU LAZIM, EKMEK LAZIM”

“BİZE KÖMÜR DEĞİL; SU LAZIM, EKMEK LAZIM”
  • 30.06.2020
Reklam

Karacaali, Maltepe, Çobançeşmesi, Karasatı ve Altıntaş köyleri ile Keşan Paşayiğit Mahallesi arasında yapılması planlanan patlatmalı işlem ve linyit kömürü üretimi projesinin ÇED Halkın Katılımı Toplantısı, bugün gerçekleştirildi.

Karacaali köyünde yapılan ve saat 11.00 sıralarında başlayan toplantıda, halka projeyle ilgili bilgi verilirken, köylüler de işletmenin bölgedeki yaşama olumsuz etki yaratacağını vurguladı ve yüzlerce kez ‘İstemiyoruz!’ dedi.

ÇED Halkın Katılım Toplantısı’na; Keşan Belediyesi Başkan Yardımcısı Nuran Uslu, Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, Av. Bülent Kaçar, Keşan’daki siyasi parti başkanları, Edirne İl Genel Meclisi’nin bazı üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, ilgili kurum yöneticileri ve muhtarlar ile köylüler katıldı.

Toplantıda köylülere uygulanması planlanan proje hakkında bilgi verildi.

Daha sonra ilgililer, muhtarlar ve köylüler de sırayla söz alarak; tesisin bölgedeki içme suyu kaynaklarına, göletlere, meralara, tarlalardaki ürünlere ve köye büyük zarar vereceğini söyledi.

Patlama sırasında yer altındaki içme suyu kaynaklarının yön değiştirerek yok olacağını ve köylerin susuz kalacağını dikkat çeken köylüler, bunun vebalini kimin ödeyeceğini sordu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve inanlığa büyük bir ders veren COVİD-19 pandemisinde en büyük ihtiyacın gıda olduğunun ortaya çıktığını vurgulayan köylüler, “Bize gıda lazım, tarladaki ürünümüz lazım. Bize kömür lazım değil. Kömürden elde edilecek gelir, ne bizim suyumuza bedeldir ne de ekmeğimizi kazandığımız tarlamızdaki ürünümüze. Toprağımıza dokunmayın.” dedi.

Köydeki çocuklar ve kadınların döviz açtığı ÇED Halkın Katılım Toplantısı’nda yaşananları alttaki linkimizden izleyebilirsiniz.

Karacaali, Maltepe, Karasatı, Altıntaş, Çobançeşmesi köyleri ile Paşayiğit Mahallesi sınırlarına yapılmak istenen Patlatma İşlemi ile Linyit Kömür Üretimi'yle ilgili ÇED HALKIN KATILIM TOPLANTISI yapılıyor.

Selim Şen paylaştı: 30 Haziran 2020 Salı

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ