Reklam
Reklam

BU YIL FİTRE MİKTARI 40 TL

BU YIL FİTRE MİKTARI 40 TL
  • 01.04.2022
Reklam

Keşan İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit, 1 Nisan 2022 Cuma günü ilk teravih namazıyla birlikte başlayacak olan Ramazan ayı öncesi açıklamada bulundu.

Müftü Mehmet Yiğit, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “On bir ayın sultanı mübarek Ramazan ayına kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Pandemi dolayısıyla son iki yıldır kılamadığımız teravih namazlarını inşallah bu yıl camilerimizde cemaatlerimizle birlikte kılacağız.

Salgın hastalığın hafiflemesi dolayısıyla camilerde saflar arasındaki mesafe de kaldırıldı. Keşan genelindeki tüm camilerimizde gerekli tedbirleri aldık.

Diyanet İşleri Başkanlığımız münhal olan köy camilerimize Ramazan öncesi yeni atama yaptı. Hocalarımız görevlerine başladı. Halen münhal olan camilerimizde emekli olan hocalarımız bu görevi ifa edecek. Ramazan ayı öncesi hocalarımızla yaptığımız toplantıda Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan gelen talimatı paylaştık. Başkanlığımız bu yıl ‘Ramazan ve Doğruluk’ temasını işleyecek.

Yüce dinimiz İslam, istikamet üzere olalım ve dosdoğru bir ömür geçirelim diye bizlere gönderilmiştir. Cenab-ı Hak, kullarına özde, sözde ve davranışlarda dosdoğru olmalarını emretmiştir. Doğruluk; kişinin özüyle sözünün, niyetle amellerinin ahenk içinde olması, imanın hayata yansıması, islamın özü, müminin şiarıdır. Peygamber efendimiz (sav): ‘Doğruluk, kalbin tereddütsüz biçimde huzura ermesidir, yalancılık ise şüpheden ibarettir.’ buyurmaktadır.

Doğruluk, bireysel ve toplumsal hayatta güveni tesis eder,ailede sevgi ve saygıyı kalıcı kılar. Sosyal hayatta birlik ve beraberliği güçlendirir. Ticareti, mal ve mülkü bereketli kılar. Doğruluğun zıddı olan yalan ise insanları birbirine düşüren kötü bir haslettir. Yalan, binbir emekle kurulan ve toplumumuzun teminatı olan ailelerin dağılmasına zemin hazırlar. İnsanları birbirine düşürür. Fitne ateşinin yakılmasına sebebiyet verir. Ticaretin bereketini götürür.

Oruç, sadece bedenimizi aç ve susuz bıraktığımız bir ibadet değildir. Orucu makbul kılan, tüm organlarımıza oruç tutturmamızdır. Bunu mümkün kılacak olan ise işimizde ve sözümüzde, doğruluğu esas kılmaktır. Yalan söylemek, yapılan ibadetin şuuruna tam olarak varılamadığını gösterir.

Ramazan ayı yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in indirildiği ve bin aydan daha hayırlı olan kadir gecesini içinde barındıran önemli bir aydır.

Ramazan paylaşma ayıdır. Varlıklı Müslümanların vereceği fitre ve zekâtla muhtaç olan insanlar sevindirilir ve mutlu olurlar.

Ramazan ayı boyunca Keşan’daki tüm camilerimizde mukabele okuyup, her gün sohbetler yapacağız. Bu yıl fitre miktarı 40 TL olarak belirlendi.

2023 Ramazan ayına kadar fitre veya oruç tutamayacak hasta kardeşlerimiz bu miktar üzerinden fidyelerini verebilirler.

Her gün saat 12.00 den itibaren Keşan Müftülüğü Facebook sayfamızdan ayrıca mukabele programını sosyal medyadan paylaşacağız.

Her gün öğle namazından 45 dakika önce Keşan Merkez İki Minareli Çarşı Cami’nde hafız hocalarımız tarafından mukabele okunacak, yatsı namazından önce de yine merkezi yayından vaaz-u nasihat yapılacaktır.

Tüm camilerimizde hocalarımız programlar yapıp, cemaatleri ile paylaşacaktır.

Ramazan ayının milletimize ve tüm insanlığa huzur ve bereket getirmesini yüce rabbimden niyaz ediyorum.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ