Reklam
Reklam

“BUNDAN SONRA ÇOK FAZLA ZİNCİR MARKETLERİN AÇILACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM”

“BUNDAN SONRA ÇOK FAZLA ZİNCİR MARKETLERİN AÇILACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM”
  • 13.01.2022
Reklam

Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkanı Kemal Cingöz, zincir marketlerde bazı gıda, tütün mamulü ve mobilya ile beyaz eşya gibi ürünlerinin satılmasının yasaklanmasına yönelik çıkarılması beklenen yasayla ilgili açıklamada bulundu.

Zincir marketlerde sigara ve ekmek satışının yasaklanması halinde, mahalle baklalarına bir nebze de olsa nefes aldıracağını belirten Kemal Cingöz, “Zincir marketlerde sigara ve ekmek satışı şu anda henüz yasalaşmadı. Bu karar meclise gidecek ve bu şekil bir karar çıkarsa küçük esnafın hayrına olacaktır. Çünkü bu zincir marketler mahalle bakkallarını bitirecek konuma gelerek neredeyse bitirdi. İnşallah bu hayata geçer ve bir nebzede olsa mahalle bakkalları nefes almış olur.” dedi.

“MOBİLYA VE BEYAZ EŞYA GİBİ ÜRÜNLERİNİN SATILMASI DA DOĞRU DEĞİL”

Bin 500 metrekarelik alanlarda ve zincir marketlerde mobilya ve beyaz eşya tarzı ürünlerin satılmayacağı iddialarına da değinen Cingöz, şunları söyledi: “Bin 500 metre karelik alanlarda ve zincir marketlerde mobilya ve beyaz eşya tarzı ürünlerin satılmayacağı söyleniyor. Bunlar henüz bilindiği gibi taslak halinde ve şu an yasalaşmış bir durum yok. İnşallah bu da yasalaşır. Zincir marketlerde mobilya ve beyaz eşya gibi ürünlerinin satılması doğru değil. Mobilyayı üreten ya da hizmet sektöründe bu işi hangi esnaf yapıyorsa onun satması lazım. Bana göre zincir marketlerin sadece temel gıda ürünleri dediğimiz yiyecek ve içecekleri satması lazım. Birçok meslek grubu var ve her meslek grubu kendi işini yapmalı.”

“UZUNKÖPRÜ’DE ORTALAMA 28 TANE ZİNCİR MARKET VAR”

Mahalle bakkalları ve küçük esnafın korunması için mahalle bakkallarının 200 metre yakınında zincir market açılmamasına yönelik yapılan düzenlemenin şu an için bir faydasının olmadığını ifade eden Kemal Cingöz, “Bundan sonra açılacak olanlar için geçerli ama küçük ilçelerde bundan sonra çok fazla zincir marketlerin açılacağını düşünmüyorum. Şu anda Uzunköprü’de ortalama 28 tane zincir market var. Bu çıkan yasanın çok yaralı olacağını düşünmüyorum. Çünkü açılan zincir marketler açıldı. Yasa çıkmadan önce özellikle Uzunköprü’de zincir market açılması konusunda ciddi oranda bir artış oldu. Bundan sonra açması için bir sebep yok. Bu çıkan yasanın belki uzun yıllar sonra bir faydası olabilir ama bu gün için bir faydası yok.” şeklinde konuştu.

“AÇILAN DÜKKÂNLAR KAPATILANLARA GÖRE YAKLAŞIK %100’ÜN ÜZERİNDE”

2021 yılında Edirne genelinde bin 835 dükkan açılıp, 770 tane dükkan kapandığını ve açılan dükkanların kapananlara oranla ortalama %100’ün üzerinde olduğunu söyleyen Cingöz, şunları ifade etti: “Dün aldığımız verilere göre 2021 yılında bin 835 tane açılan dükkân açılırken, 770 tanede dükkan kapatıldı. Baktığınız zaman açılan dükkânlar kapatılanlara göre yaklaşık ortalama %100’ün üzerinde. 25 bin lira nakit, 25 bin lirada parafcard adı altında esnaf olanlara devlet tarafından kredi verdiği için açılan dükkan sayısında artış oldu. devletin verdiği krediden yararlanmak adına herkes esnaf olma gayreti içerisine girdi.”

“KONGRELERİN ESNAF VE SANATKARLAR İÇİN HAYIRLARA VESİLE OLMASINI TEMENNİ EDİYORUM”

Yapılacak kongrelerde tüm adaylara başarı da dileyen Kemal Cingöz, açıklamasını şöyle tamamladı: “Kongrelerimizin başlaması dolayısıyla esnaf camiasına, Edirne’mize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Edirne ilinde ilk kongrede Başkanlığını yaptığım Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odası tarafından gerçekleştirildi. Bugün ikinci kongreyi gerçekleştiriyoruz. Hafta sonu da 3 yerde kongre olacak. Bundan sonra her hafta ortalama 2 – 3 tane yapılarak Mart ayının sonuna doğru tüm kongreler tamamlanmış olacak. Yapılacak seçimlerde aday olan tüm arkadaşlara başarı diliyorum. Kongrelerin esnaf ve sanatkarlar için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ