Reklam
Reklam

CHP İLÇE BAŞKANLIĞINDAN BAŞKAN HELVACIOĞLU’NA: “BİZ BU SORULARI KEŞAN HALKI ADINA SORUYORUZ”

CHP İLÇE BAŞKANLIĞINDAN BAŞKAN HELVACIOĞLU’NA: “BİZ BU SORULARI KEŞAN HALKI ADINA SORUYORUZ”
  • 27.11.2019
Reklam

*CHP’liler, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun işine gelmeyen ve kendisini rahatsız eden durumlarda Meclis toplantılarını kapatarak, önlem aldığını belirtti.

*CHP’liler, Helvacıoğlu’nun Meclis toplantılarında kendilerine söz hakkı vermemesini eleştirdi.

*CHP’liler, Helvacıoğlu’na nasihatta da bulunarak, geçmişin takıntısından kurtulmasını önerdi.

CHP Keşan İlçe Başkanı Heves Yıldız, beraberinde İlçe Yönetimi ve Belediye Meclisi üyeleri ile birlikte ortak basın açıklamasında bulundu.

Keşan Belediye Meclisinin dün gerçekleşen Kasım ayı olağan toplantısının 2. oturumunda, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun kendilerine söz hakkı vermeyerek toplantıyı kapatmasını eleştiren Yıldız ve partililer, Belediye Başkanı Helvacıoğlu’nun, Meclis’e ve Meclis üyelerine karşı hitap ve üslup sorunu yaşadığını da gözlemlediklerini belirtti.

“İŞİNE GEMEYEN VE KENDİSİNİ RAHATSIZ EDEN KONUŞMALARA KARŞI MECLİS OTURUMUNU KAPATARAK, ÖNLEM ALACAK”

Partilileri adına açıklamayı yapan Heves Yıldız, şunları söyledi: “Sayın Helvacıoğlu, Meclis toplantımızın son dakikasında Meclis üyemize yönelik yaptığınız konuşmanızda kafiye olsun diye mi bilinmez ancak üyemizin ismini tam olarak 17 defa zikretmeniz ve Keşan halkının Meclis’teki temsilcileri olan bizlere söz hakkı vermemeniz, mağdur olan vatandaşlarımızın haklarının savunulması ve halkımızın bilgilendirilmesi açısından, bu basın açıklaması zorunlu hale gelmiştir.

Son dönemde Keşan Belediye Meclisi çalışmalarının gerilimli bir biçimde sürdüğüne, Belediye Meclisi üyeleri başta olmak üzere tüm Keşan halkı tanıktır.

Son iki Meclis oturumu Sayın Belediye Başkanı tarafından, gerekçe gösterilmeden sonlandırılmıştır. Konuşmalar ve görüşmeler sürerken, Meclis oturumunun kapatılması hem Meclis teamülünün hem de demokratik ilkelerin ihlal edilmesi anlamına gelmektedir. Öyle anlaşılıyor ki Sayın Belediye Başkanı, bundan sonraki süreçte işine gelmeyen ve kendisini rahatsız eden konuşmalara karşı Meclis oturumunu kapatarak, önlem alacaktır. Yani Keşan Belediye Meclisi susturularak, Belediye çalışmaları Keşan halkının demokratik denetiminden kaçırılacaktır.”

“GEÇMİŞİN TAKINTISINDAN BİR AN ÖNCE KURTULMALIDIR”

Meclis görüşmelerinde sorulan sorulara karşın Helvacıoğlu’nun ciddi olmayan yanıtlar vererek geçmiş döneme göndermeler yaptığını öne süren Yıldız, şunları ifade etti: “Sayın Belediye Başkanı, şunu bilmelidir ki biz bugünün Keşan Meclis grubu olarak geçmişin yanlışını ya da eksiğini görmezden gelerek savunacak bir siyaset tarzına sahip değiliz. Sayın Belediye Başkanı geçmişin takıntısından kendisini bir an önce kurtarmalı ve sorularımıza yanıt vermelidir. Biz geçmişe değil, bugüne ait soruları soruyoruz. Sorularımızın muhatabı Sayın Keşan Belediye Başkanıdır, geçmiş Belediye yönetimi değildir. Bizim sorularımıza yanıt vermek ve çözüm üretmek durumundadır; Belediye Başkanlığı sızlanma makamı değil, halkın dertlerine çözüm bulma makamıdır, hesap verme makamıdır. Biz bu soruları Keşan halkı adına soruyoruz. Ayrıca, basit ve ciddiyetsiz diye önemsemediğiniz soru önergelerimize o gün orada cevap vermeniz gerekirken ancak 20 gün sonra cevap vermeye çalışıyorsunuz.”

“KEŞAN HALKI ADINA SORULAN SORULARDIR”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin evlatları olarak soru önergelerini Meclis’e getirmeden önce parti grubunda konuştuklarını, değerlendirdiklerini ve karar altına alarak Meclis’e sunduklarını bildiren Heves Yıldız, “Bu sorularımız Keşan halkı adına sorulan sorulardır ve bundan sonra ki süreçte de sormaya devam edeceğiz.” dedi.

“MECLİSE VE MECLİS ÜYELERİNE HİTAP VE ÜSLUP SORUNU YAŞADIĞINI GÖRÜYORUZ”

Yıldız, şöyle devam etti: “Sayın Belediye Başkanı, diğer yandan, soruları soran, sorunları dile getiren Meclis üyelerimize karşı bir Belediye Başkanına yakışmayan tarzda, ciddiyetsiz ve siyasi nezaketten uzaklaşarak laf yetiştirme gayretine girmektedir. Yani Sayın Belediye Başkanının bir de Meclise ve Meclis üyelerimize hitap ve üslup sorunu yaşadığını üzülerek görüyoruz. Meclis üyelerimizi hakir gören ciddiyetsiz yaklaşım, hakir göreni insani olarak fakirleştirir. Halkın temsilcisi olarak Belediye Başkanlığı makamında oturanların, halkın her ferdine karşı nezaket göstermesi ve insani bir üslup geliştirmesini bekliyoruz. Keşan halkı buna layıktır. Saygılarımızla.”

 

 

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ