Reklam
Reklam

CHP: “Lozan Antlaşmasına sahip çıkalım”

CHP: “Lozan Antlaşmasına sahip çıkalım”
  • 23.07.2019
Reklam

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Keşan İlçe Başkanlığı tarafından, 24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Barış Anlaşmasının 96. yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Lozan Barış Antlaşması ile Osmanlı Devleti hukuki olarak sona ermiş, yerini yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti almıştır. Avrupalıların Türkleri Anadolu ve Avrupa’dan atma amaçları sona erdirilmiştir. Kapitülasyonlar tamamen kaldırılmış ve Türkiye Cumhuriyeti ekonomik özgürlüğünü kazanmıştır. Türk milletinin bağımsızlığını yok eden Mondros ve Sevr Antlaşmaları geçersiz sayılmıştır. Anlaşma ile Türk Devletinin bağımsızlığı resmen kabul edilmiştir.” denildi.

Açıklama şöyle devam etti: “Yeni Sevr dayatmalarının, milletimizi ayrıştırma planlarının yapıldığı bugünlerde, Lozan Antlaşmasına hepimizin sahip çıkması gerekir.

Bizler Lozan Antlaşmasının anlam ve içeriğine bağlı olarak Türk ulusu ve ülkesinin bölünmez bütünlüğüne düşünce, emek ve üretimden yana Cumhuriyet ve onun kazanımlarına sahip çıktığımızı bir kez daha ilan ediyoruz. Bize bağımsızlığımız armağan eden Kurtuluş Savaşı şehit ve gazilerimizi Lozan Barış Antlaşmasının mimarları olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk,  İnönü ve arkadaşlarını minnetle ve rahmetle anıyor; anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ