Reklam
Reklam

CHP MİLLETVEKİLİ OKAN GAYTANCIOĞLU: “KÜÇÜK ÜRETİCİLERİ DESTEKLEYİN, ŞİRKETLERİ DEĞİL”

CHP MİLLETVEKİLİ OKAN GAYTANCIOĞLU: “KÜÇÜK ÜRETİCİLERİ DESTEKLEYİN, ŞİRKETLERİ DEĞİL”
  • 06.11.2019
Reklam

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda Su Ürünleri Kanununda CHP Grubu adına yaptığı konuşmada; değişiklikler ile birlik ve kooperatiflerin geri plana itildiğini ve şirketlerin öne çıkarıldığını belirterek, bunun doğru olmadığını söyledi.

“GÜÇLÜ ŞİRKETLER, GÜÇLÜ FİRMALAR VE HOLDİNGLER KORUNACAK”

Konuşmasına, merhum Başbakan Bülent Ecevit’i anarak başlayan Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, “Yasa bu hâliyle geçerse kafeslerde ve havuzlarda su ürünleri üretimi yapılan ve yapılacak sahaların kiralanmasında sermaye açısından güçlü şirketler, güçlü firmalar ve holdingler korunacak. Hatta kiralamalar 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu kapsamında değil, Tarım Bakanlığı karar verecek yani adrese teslim ihale dönemine geçilebilir.” dedi.

“AK PARTİ’NİN NİYETİ KORUMAK DEĞİL!”

Gaytancıoğlu, denizlerin, balık popülasyonun korunmasının şartı olduğunu ancak, Saros Körfezi’nde yapılmak istenen FSRU Gemi Limanı Projesi ile AK Parti’nin denizleri korumak gibi bir niyetinin olmadığının görüldüğünü de kaydetti.

“SEÇİMDEN ÖNCE ARTIYOR SONRA GERİ ÇEKİYORLAR”

Süt üreticilerine verilen destekleme primlerine de değinen Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, “Yerel seçimlerden önce uyanıklık yapıyorsunuz, 10 kuruştan 25 kuruşa çıkarıyorsunuz -kim kanarsa diye bu mantık- şimdi, geçen hafta tekrar 10 kuruşa çekiyorsunuz hem de Mayıs ayından geçerli olmak üzere, yasayı geriye çeviriyorsunuz. Neden? Para yok. Böyle olur mu? Böyle süt üretimi nasıl artar? Nasıl özendirici olur?” diye konuştu.

“4 YILDAN BERİ AYÇİÇEĞİ DESTEKLEMESİ ARTMADI”

Konuşmasında 4 yıldır ayçiçeğinde destekleme priminin artmadığını hatırlatan Doç. Dr. Gaytancıoğlu, şunları ifade etti: “4 yıldan beri ayçiçeğinin destekleme primi artmamış, 40 kuruş arkadaşlar ama dört seneden beri mazot kaç paradan kaç paraya geldi, gübreler kaç paradan kaç paraya geldi. Demek ki siz tamamen ithalata dayalı politikalar izliyorsunuz, her şeyde ithalata dayalı politikalar izliyorsunuz. Şimdi, benim aklıma da bu geliyor: Süt teşvik primini artırmamamızın arkasından acaba süt tozu ithalatı mı yapacaksınız? Ben bundan şüpheleniyorum, olabilir çünkü sizden her şey beklenir!”

“GELECEK NESİLLERİ DÜŞÜNMÜYORLAR”

Dünyada kooperatifçiliğin tekrar önem kazandığını ancak yasada bunun tam aksine düzenlemeye gidildiğini ifade eden CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:“Dünyada birleşenler kazanıyor. Küçük ülkeler bile kooperatifçiliğin, birliklerin önemini anladılar. Suyu bölüşüyorlar, ürünü bölüşüyorlar, önce üretiyorlar, sonra parayı da bölüşüyorlar ama şirketler gelince, şirketler hem doğayı tanımıyorlar, kirletiyorlar hem de kimseye bundan bir pay vermiyorlar, gelecek nesilleri düşünmüyorlar çünkü şirketlerde asıl amaç kârdır ama kooperatiflerde, birliklerde asıl amaç, kim bunların ortağıysa -ki çok sayıda ortakları vardır- bunların ortak çıkarlarıdır. O yüzden bu yasayı gelin eski hâliyle, en azından kooperatifler ve birlikler bölümünü eski hâliyle kabul edelim. Bunlar birlikte üretim yapsınlar.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ