Reklam
Reklam

ÇİĞ SÜTÜN LİTRE FİYATI 2,5 TL OLARAK BELİRLENDİ

ÇİĞ SÜTÜN LİTRE FİYATI 2,5 TL OLARAK BELİRLENDİ
  • 06.10.2019
Reklam

Ulusal Süt Konseyi (USK) çiğ sütün litre fiyatını 15 Kasım 2019 – 31 Aralık 2020 dönemi için 2 Lira 30 Kuruş olarak belirledi.

Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) Başkanı Mustafa Suiçmez, “Fiyat makul.” dedi. Suiçmez, süt teşvik primlerinin kaldırıldığı yönündeki haberleri de yalandı.

Soğutulmuş çiğ inek süt fiyatı 2 Lira 30 Kuruş oldu. SÜTÜB Başkanı Mustafa Suiçmez, fiyatı makul bulduklarını belirtti.

“KONSEY REVİZE EDİLECEĞİ MESAJINI VERDİ”

Fiyatı değerlendiren Suiçmez, şunları söyledi: “2 Ekim’de Ulusal Süt Konseyi yaptığı toplantıda aldığı kararda, 15 Kasım 2019 -31 Aralık 2020 dönemini kapsayan soğutulmuş çiğ inek sütünün referans alım fiyatı 2 Lira 30 Kuruş olarak belirlendi. Bu karar bize DE Merkez Birliği’nden tebliğ edildi. Alınan karar sonunda şöyle bir olay var ve biz de sürenin çok uzun olduğunu biliyoruz. Kararın ikinci maddesinde ‘Önümüzdeki aylarda oluşacak piyasa şartlarına göre Ulusal Süt Konseyi tekrar toplanacaktır’ diye bir ibare var. Yani bu fiyatın 13 -14 ay gitmeyeceği yönünde Ulusal Süt Konseyinin toplanıp revize olacağı mesajını şimdiden vermiş oluyorlar. Piyasa şartlarına göre tekrar bu fiyat revize olabilir. Piyasa koşullarına göre değerlendirilmek şartıyla fiyatı makul buluyoruz.”

“TEŞVİK PRİMLERİ DEVAM EDER”

Suiçmez, süt teşvik primlerinin kaldırıldığı yönünde sosyal medyada çıkan haberlere ilişkin de şu değerlendirmeyi yaptı: “Üreticilerin kafasını karıştıran mesele; resmi açıklama olmamasına rağmen sosyal medyada ‘teşvik primlerinin kaldırıldığı’ yönünde bir takım yalan haberler var. Resmi bir açıklama olmadığından yalan olduğunu düşünüyorum. Bunu bakanlık veya yetkili Tarım Bakanlığından genel müdür açıklar. Ben teşvik primlerinin kaldırılacağını düşünmüyorum. Uzun yıllar devam eden bir uygulama. Zaman zaman primlerin rakamsal değerleri iniyor, çıkıyor. Süt teşvik primleri devam eder kanaatindeyim. En yakın zamanda açıklanacağını düşünüyorum. 2019 yılında Ocak-Şubat- Mart aylarını 0,25 kuruştan almıştık. Yeni güncel süt fiyatları hayırlı uğurlu olsun.” (Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI)

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ