Reklam
Reklam

CUMARTESİ GÜNÜ KURULAN HALK PAZARI DA 5 NİSAN PAZAR GÜNÜ 3 AYRI NOKTADA KURULACAK

CUMARTESİ GÜNÜ KURULAN HALK PAZARI DA 5 NİSAN PAZAR GÜNÜ 3 AYRI NOKTADA KURULACAK
  • 03.04.2020
Reklam

Keşan Hıfzısıhha Kurulu kararıyla, corona virüsü salgınının yayılma riskini önlemek amacıyla, Cumartesi günleri kurulan halk pazarı geçici olarak kaldırıldı.

Aynı karar kapsamında, 5 Nisan 2020 Pazar günü 3 ayrı noktada gıdaya yönelik Pazar kurulacak.

5 Nisan Pazar günü halkın hizmetine sunulacak pazarlar; Yenimescit Mahallesi’nde Zati Yörüker Caddesi’nde, Yukarı Zaferiye Mahallesi’nde eski devlet hastanesi otoparkında ve Aşağı Zaferiye Mahallesi’nde TMO Ofislerinde (Salı Pazarının kurulduğu alanda) olmak üzere 3 ayrı bölgede kurulacak.

Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri kurulan semt pazarları da tedbirli bir şekilde aynı yerlerinde kurulmaya devam edecek.

CUMARTESİ PAZARI KURULMAYACAK

Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Balcı ve Zabıta Müdürü Gökhan Yılmaz, ilçedeki pazar kurulumları ile ilgili bilgi verdi.

Keşan’da Cumartesi günleri kurulan halk pazarın bu hafta Cumartesi günü kurulmayacağının altını çizen Balcı, “Corona virüsü tedbirleri kapsamında Keşan İlçe Hıfzıssıhha Kurulu, Keşan merkezdeki araç ve insan yoğunluğunu azaltmak için Cumartesi günü kurulan pazarın açılmamasına karar vermişti. Ayrıca Keşan merkezde zorunlu olmayan iş yerlerinin kapatılması karar vermişti. Bundan sonra Keşan İlçe Hıfzıssıhha Kurulu yeniden toplandı Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri kurulan semt pazarlarının yeniden kurulması kararı çıktı. Kurul ayrıca Pazar günü Yenimescit ve Mustafa Kemal Paşa mahalleleri için Zati Yörüker Caddesi’nde, yine Pazar günü Eski Hastane bahçesindeki Otopark alanında ve Salı pazarının bulunduğu TMO Ofislerinde Pazar kurulması kararını aldı.” dedi.

Kurulacak semt pazarlarının Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Keşan Belediyesi Zabıta Müdürlüğünün gözetiminde tedbirli olarak kurulacağını ifade eden Yakup Balcı, “Amacımız insan yoğunluğunu tek noktada toplamanın önüne geçmek ve semt pazarları ile daha güvenli alışveriş yapılması imkanını sağlamak. Bu hem Keşan İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nun hem de Keşan Sebze Bakkal ve Manavlar Odası’nın aldığı karardır. Biz belediye olarak bu işin sadece kontrol kısmındayız.” şeklinde konuştu.

Keşan’daki Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri kurulan semt pazarlarının kurulmaya devam edeceğini bir kez daha hatırlatan Balcı, ayrıca Pazar günü Keşan’da, Zati Yörüker Caddesi’nde, Eski Devlet Hastanesi Otoparkı’nda ve Salı pazarının bulunduğu TMO Ofisleri olmak üzere 3 noktada gıda pazarı kurulacağını ifade etti.

Balcı, “Bizim amacımız; yoğunluğu azaltmak, riski aza indirmek ve vatandaşlarımızı gıdasız bırakmamak. Bu durum geçicidir. Keşan İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nun kararlarına göre süreç ilerleyecektir.” diye konuştu.

Balcı’dan sonra Zabıta Müdürü Gökhan Yılmaz söz aldı ve şunları söyledi: “İlçemizde Cumartesi günleri kurulan pazarda araç ve insan trafiği çok yoğun şekilde yaşanıyordu. Corona virüsü tedbirleri kapsamında ilçemizde şehir merkezinde giriş çıkışlarda sınırlandırmalar getirildi. Bu hafta cumartesi pazarı Keşan Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi’nde kurulmayacak daha doğrusu Cumartesi günü hiçbir yerde pazar kurulmayacak. 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın sokağa çıkması ve dolayısıyla pazarlara girmesi de yasak. Ayrıca 15 yaş altı çocuklarımızın da pazaryerlerine girişi yasaklandı. Vatandaşlarımızın bu kurallara riayet etmeleri gerekiyor. Uymayanlara idari para cezası uygulanacak. Esnafımız da koruyucu eldiven ve maskeleriyle satış yapacak ve seçmece yapılmasına izin vermeyecek. Ya da tek kullanımlık eldiven ile ürünleri seçtirebilecek. Çıplak elle ürünlere temas kesinlikle yasak. Pazaryerinde sosyal mesafe kuralına uyulmasına çok dikkat edilecek ve pazar tezgahları arasında boşluklar bırakılacak. Vatandaşımız eğer kurallara uyarsa birçok olumsuzluğun önüne geçmiş oluruz. Aldığımız kararların hepsi toplum sağlığını korumak için.”

PAŞAYİĞİT VE İZZETİYE’DE KURULMAYACAK…

Basın mensuplarının yönelttiği soru üzerine daha önce Paşayiğit ve İzzetiye mahallelerinde kurulacağı açıklanan pazarların da kurulmayacağına vurgu yapan Yakup Balcı, “Şehirlerarası geçişlere izinlerin kısıtlandığı bir dönemdeyiz. Pazarları bu bölgelere götürmenin de bu mahallere dışarıdan gelen sayısını artırmak olacağı için bu karardan vazgeçildi. Vatandaşlarımızı mümkün olduğunca bulundukları bölgelerden çıkarmamak için bu karar değiştirildi. Alınan kararlarda hem esnafın işlerinin devam etmesi ve para kazanması hem de vatandaşlarımızın sağlıklarının korunması amaçlanıyor. Bu kararlar Keşan İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nun önerisidir. Bu öneriyi belediye olarak uyguluyoruz.” dedi.

 

 

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ